Gentlemani (2020)

The_Gentlemen_1

Gentlemen, Velká Británie/USA, režie a scénář: Guy Ritchie, hudba: Christopher Banstead, kamera: Alan Stewart, střih: James Herbert, Paul Machliss, hrají: Matthew McConaughey, Hugh Grant, Charlie Hunman, Jeremy Strong, Michelle Dockery, Henry Golding, Colin Farrel, Eddie Marsan

 

113 minut, 2.39:1, barevný, ARRI Alexa XT Plus

 

Film:

 

Fletcher (Hugh Grant) je profesionální čmuchal, darebák a buznička, a to poslední není eufemismus. Právě se nachází v luxusním bytě hlavního důvěrníka marihuanového bosse Raye (Charlie Hunman) a představuje mu důvody, proč by mu měl Ray od svého bosse přinést do tří dnů 20 milionů liber. V těch důvodech jsou důvěrné informace o Rayově šéfovi Michaelu Pearsonovi (Matthew McConaughey), jeho ženě Rosalindě (Michelle Dockery), židovském obchodníkovi Rubinsteinovi (Jeremy Strong), trenérovi (Colin Farrel), Suchému oku (Henry Golding) nebo Velkýmu Dejvovi (Eddie Marsan).

 

Guy Ritchie je exot a jeho kariéra je vždy buď absolutní úspěch nebo absolutní průšvih. Žádný průměr. A ani on není pan průměrňák. Jeho první žena byla Madonna a během rozvodu jí připravil o polovinu majetku, za což ho královna popu dodnes proklíná. Člověk si ale říká, že jestli viděla jeho filmy, tak přece musela vědět s kým sdílí lože a on věděl zatraceně dobře, že je S Madonnou v posteli. Tenhle vtípek pochopí, ale jen ti, kterým klepe nebo už doklepala čtyřicítka na dveře.

The_Gentlemen_2

Před dvaceti lety se o Ritchiem mluvilo jako o Tarantinovi pro chudé. A to není vtip. V Americe se této nálepky u řady renomovaných kritiků dodnes nezbavil. Mimo zemi za velkou louží se Ritchiemu daří podstatně lépe. Ostatně přečtěte si jeho režisérský profil, kde jsme se jeho kariéře věnovali. O filmu Gentlemani se od začátku mluvilo jako o jeho návratu k vlastním drsným začátkům. Jenže to není vůbec pravda. Gentlemani ani trochu nepřipomínají ani Sbal prachy a vypadni a už vůbec ne Snitch.

 

Ritchie nosil film v hlavě deset let a původní scénář se jmenoval Toff Guys. To je v britském slangu označení pro někoho z aristokracie, kdo už jenom tím jak dýchá vyzařuje svůj pocit nadřazenosti. Nešlo mu o nic jiného, než srovnat společenská postavení amerického a britského tradičního stylu života. Nakonec film přejmenoval na Gentlemany, ačkoli sám říká, že jeho film žádného gentlemana nemá. Toff Guys je nakonec název společnosti, která film vyrobila.

The_Gentlemen_4

Guy Ritchie natočil film na místech, které dobře zná a v prostředí, jež dobře zná. Díky své zálibě v módě, všem hercům vybral oblečení a třeba Charlieho Hunmana (Král Artuš: Legenda o meči, Pacific Rim: Útok na Zemi) prováděl po obchodech, aby mu vysvětlil styl jeho postavy. Je fajn, že Ritchie, stejně jako jeho krajan Matthew Vaughn propagují opět styl britských gentlemanů, na který se v době triček z Bangladéše a unisexových džínách z Turecka zbytečně pozapomíná.

 

Gentlemani jsou dost upovídaným filmem a britský nekorektní humor některé úzkoprsé falešné obhájce neexistující morálky dost pobouřil. Ritchie opět nešetří vtipy na Židy, Asiaty, černochy a samozřejmě ani na Rusy.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist