Chystá se uvedení dokumentu Meky o Miro Žbirkovi

Slavný pražský hudebník a poslední dobou také brilantní rozhlasový moderátor Miro Žbirka je jeden z mála hudebníků, který dokáže hudbu stejně tak dobře tvořit jako o ní poutavě hovořit a vzhledem k tomu, že je to i zajímavá osobnost s poutavým životem je důvodů k těšení vlastně docela dost.

Nataceni Mekyho

Miro Žbirka, přezdívaný Meky, je nepřehlédnutelná osobnost české a slovenské hudební scény, ale ačkoli jeho písně nelze přeslechnout, o jeho osudech a rodinném zázemí toho tolik známé není. Podle tvůrců se Žbirkův život podobá skvělé písni, má strhující příběh, tempo, emoce a překvapení. Film natočil Šimon Šafránek, který za svůj předchozí dokument King Skate získal Českého lva.

Byl to tehdy jeden z největších šoků naší populární hudby, po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích Karla Gotta v anketě Zlatý slavík mu tuhle nejprestižnější hudební cenu Československa vyfoukl plachý brýlatý outsider, zpěvák Miro Žbirka z Bratislavy. Psal se rok 1982, Meky zažíval svou vlastní beatlemánii, psal hity, které žijí doteď. Mimo reflektory měl za sebou už řadu bolesti, před sebou měl dlouhou cestu plnou zvratů až k natáčení ve vyhlášených studiích Abbey Road.
Archiv - Meky -1979

Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům? Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely, ale i davy fanynek, slávu a hudební triumfy. Má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Jak se vyrovnal s havárií blízké osoby a se svody všemocné komunistické strany v době socialismu? Film Meky vypráví o naprosté oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu všichni doporučili. O tom, jak s elegancí překonat velké společenské revoluce i životní zvraty.

Režisér Šimon Šafránek, držitel Českého lva za dokument King Skate, vytvořil dynamický portrét hudební legendy s využitím Žbirkovy otevřené zpovědi, současných záběrů a rozsáhlého archivního materiálu. „Snažili jsme se udělat filmový portrét, jaký tu není. Bez sentimentu a patosu, zato s humorem. Energický a podvratný. S hlasitou muzikou, a především pokud možno upřímný a emocionální, lidský,“ říká režisér filmu Šimon Šafránek.

Kdo a jaký je Meky? „Mekyho jsme sledovali téměř rok. Připadá mi, že žije ve svém vlastním světě, kde hraje hlavní roli hudba. Pořád si prozpěvuje, notuje. Má osobitý, velmi nakažlivý smysl pro humor,“ prozrazuje Šafránek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Meky - PLAKAT

 

Máte rádi inspirativní dokumenty o hudebních osobnostech? Připomeňte si tyto na RealFilmu:

Hudba Zdeněk Liška o Zdeňku Liškovi

Whitney o Whitney Houston

Magický hlas rebelky o Martě Kubišové

Amy o Amy Winehouse

Elia Cmíral – part 1 o Eliovi Cmíralovi

 

Přidat komentář

TOPlist