Dunkerk (2017)

dunkirk_2

USA, režie: Christopher Nolan, scénář: Christopher Nolan, kamera: Hoyte Van Hoytema, hudba: Hans Zimmer, střih: Lee Smith, hrají: Mark Rydell, Tom Hardy, Harry Styles, Kenneth Branagh, Aneurin Barnard, Bobby Lockwood

délka: 106 minut, 2.20:1 (primární formát), (verze – 1.44:1 – IMAX 70 mm, 1.90:1 – IMAX, kopie: 35 mm, 70 mm a D-Cinema, foto: Warner Bros

Film:

Snímek Dunkerk vypráví o operaci Dynamo. Jejím cílem bylo na přelomu května a června roku 1940 evakuovat britské, belgické a francouzské vojáky spojeneckých sil z francouzského přístavního města Dunkerque (Dunkirk) a okolních pláží. Evakuaci předcházela silná německá ofenziva.

Mimochodem, jen na okraj, částečně jsme evakuaci Dunkerku viděli ve slavném snímku Pokání.

Od premiéry Dunkerku utekly bezmála tři roky a již dnes je jasné, že ten film v divácích rezonuje. Není to akademická nuda, ale opravdové mistrovské dílo se scénami, nad kterými třeba i Quentin Tarantino uznal, že absolutně neví, jak je Nolan natočil. Mimochodem Tarantino rozhodně není filmařem, který by řekl jakákoli slova chvály o komukoli v současném Hollywoodu a nebyl jeho kámoš, takže to není klasický kompliment, ale skutečná poklona.

dunkerk_2

Christopher Nolan je hýčkaným filmařem studia Warner Bros, které ví moc dobře, proč s ním podepsalo celoživotní kontrakt na všechno, co ho napadne. Mimochodem prvním filmařem, který měl možnost využít tohoto privilegia u Warnerů nebyl nikdo menší, než Stanley Kubrick, a toto spojení je na místě. Nolan se nikterak netají k obdivu k tomuto geniálnímu filmaři a Dunkerk je důkazem toho, že žák dohnal svého mistra. Dunkerk je Kubrickovější než Kubrick, ale v žádném případě to nechápejte, že bych se Nolanovi vysmíval nebo ho považoval za plagiátora. Naopak. Vyzvat na souboj jednoho z nejlepších filmařů všech dob a uspět, to je neuvěřitelné a hodno obdivu. A je také třeba dodat, že takových filmařů už bylo opravdu mnoho. A kde jsou nyní, že?

Dunkerk je Nolanův nejodtažitější film a přesně v tom se blíží právě ke Kubrickovi. Divák je pasován do pozice, kterému filmoví teoretici říkají ,,Boží oko.“ My jako diváci pozorujeme vyšší záměr v podstatě jakoby z ptačí perspektivy. Nejde o prvoplánové lidské emoce, nejde o dramatické zvraty, jde o poselství – výpověď, chcete-li. A pokud budete film pozorně sledovat ,,Boží oko“ ve filmu odhalíte. Stačí se pozorně dívat a naslouchat.

ddunkerk_3

Nolan k filmu řekl: ,,Toto je klíčový moment II. světové války. Kdyby evakuace nebyla úspěšná, Velká Británie by musela kapitulovat. A celý svět by byl ztracen nebo by se přidal k jinému proudu myšlení. Němci by bezesporu dobyli Evropu a Amerika by se zřejmě vůbec nevrátila do války. Je to skutečně opravdový milník naší historie a historie světa. Moment rozhodnutí. Úspěch evakuace umožnil Churchillovi nastolit myšlenku Dunkerku jako morálního vítězství a zasadit i mezi civilní obyvatelstvo myšlenku odporu, kterou si z této sekvence obléhání mohli odnést. Z hlediska vojenství je Dunkerk samozřejmě prohra, ale z hlediska humanismu je to obrovské vítězství.“

Pokud tedy kritici vyzdvihují strhující válečné sekvence a drama, někdy zapomínají i na myšlenku. Myšlenku nepřehlédnutelnou, aktuální a obávám se, že trvale platnou. V tomto ohledu před Nolanem jako scenáristou skutečně smekám. A to nejen obsahově, ale i formálně. Nolan se dokázal vyhnout všem berličkám, které scenáristé používají, počínaje titulky a konče komentáři mimo obraz. Titulky ve filmu uvidíte všehovšudy tři a pak už se jen budete nechávat unášet vizuálním stylem vyprávění.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist