Dunkerk (2017)

dunkerk_4

Na druhou stranu, jsem si téměř jist, že všichni diváci důmyslnou střihovou skladbu pochopí i bez vysvětlování. Nolan si nemyslí, že by byli diváci tupci a za to má můj velký obdiv. Ne každý filmař a zejména distributor nebo nedejbože televizní dramaturg je toho totiž schopen, i z toho důvodu, že je mezi námi (nimi) spousta namyšlených egoistů.

Režisér Nolan se neopíral při natáčení o počítačové triky, takže se můžete těšit na válečný film v tom nejklasičtějším slova smyslu. Uvidíte skutečné křižníky, a štáb dokonce zakoupil za pět milionů dolarů historickou stíhačku z druhé světové války, na jejíž příď připevnili obrovské IMAX kamery a po natočení klíčových scén jí pak dokonce nechali před kamerou havarovat! Na druhou stranu ke slovu došli i klasičtí výtvarníci, rekvizitáři a dekoratéři, kteří řadu plavidel kašírovali pro detailnější záběry. A výsledek je ohromující.

dunkerk_5

V hlavních rolích Nolan režíruje svého kamaráda Toma Hardyho, veterána Kennetha Branagha a dalšího oblíbence Cilliana Murphyho. Ve své první filmové roli se ve filmu objeví Harry Styles, bývalý zpěvák skupiny One Direction. A pro mě je to tedy velké a příjemné překvapení tohoto filmu, o tomhle mladíkovi podle mě ve světě filmu do budoucna ještě uslyšíme. Pro Francouze, Brity a Belgičany je tento film otázkou národní cti, stejně jako pro Čechy Anthropoid, takže snímek byl od začátku ostře sledovaný a nikdo Nolana nepodezírá, že by snad točil laciný výbuchový Hollywood. Film je natočený ve formátu 65 mm a na rozdíly ve formátech se podívejte sem.

Není příliš známé, že Nolan píše scénář už se znalostí hudebních motivů. To se provařilo vlastně až s uvedením tohoto filmu. Téma Interstellaru napsal Hans Zimmer na základě na stroji (nikoli počítači) psaném dopisu otce svému dítěti, aniž by tušil, o čem Interstellar vlastně bude. Dunkerk měl pak od Hanse Zimmer napsané velmi intenzivní hudební téma. Upřímně, k samotnému poslechu to příliš není, ale ve filmu to funguje dokonale.

ddunkerk_6

Jak tedy popsat film, který se naprosto vymyká standardní filmové produkci válečného žánru. 100 minutová strhující podívaná s úspornými dialogy, bez kapky krve a napětím, že by se dalo krájet. Dunkerk je mistrovské dílo a na RealFilmu jsme ho vyhlásili nejlepším filmem roku 2017.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

dunkirk-poster

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist