Gladiátor slaví 20 let a (nejen) Russel Crowe a Ridley Scott vzpomínají na natáčení

Nebudeme se přít, že Gladiátor je nejvěrnějším filmem o římském impériu, je to přesně naopak, ale má tu zvláštní esenci, díky které je to trvalka. K jeho dvacátému výročí dávali herci, scenárista a režisér k dobru řadu zajímavostí z natáčení i přijetí filmu a podíváme se i na lokace natáčení.

Sir Ridley Scott - filmografie

O filmu Gladiátor jsme psali v této rozsáhlé zpětné recenzi, kde se dočtete vše podstatné a následující rozhovory a informace nebudeme dublovat. Filmaři a herci hovořili o Gladiátorovi do magazínu Variety. A přiznám se, že jsem nevěděl, že Hispánie ve filmu je ve skutečnosti Toskánsko, o tom všem v dnešním článku.

 

Nápad na natočení filmu – rozebírá scenárista filmu David Franzoni

 

Franzoni se vydal na motorce na cestu kolem světa a udivovalo ho množství koloseí, které potkával. V Bagdádu potkal Australanku, která mu představila knihu „“O těch, kteří měli zemřít“ o římských hrách.

Franzoni: Když jsem tu knihu četl, a podotýkám není to příběh Gladiátora, zaujalo mě že se z ní dalo pochopit, kdo je kdo a proč se dělo, co se dělo. Bylo tam, jasně vysvětleno, že kolosea byla sportovní franšíza.

Sir Ridley Scott - filmografie

Jaké filmy si režisér Scott pouštěl se scenáristou Franzonim před natáčením

Franzoni: Filmy, které jsme si s Ridleym pouštěli byli Na západní frontě klid a Sladký život, ten kvůli náhledu na římskou buržoazii a Konformistu. Nikdy jsme se nebavili o žádném sandálovém velkofilmu. Jsem si ale jistý, že jediný film o starém Římu, který Scott zhlédl byl Felliniho Satyrikon.

O prvním jednání v Germánii

Scott: U prvního dějství, tedy bitvě v Germánii, Russel říkal, „Co tam krucinál mám říct?“ A já mu řekl:,,Hele, bude tam nějakej pták na větvi a ty se koukneš na tu větev a řekneš jaká ironie být zrovna červenkou uprostřed takové krvavé válečné vřavy.“ Tak se podíval a řekl,,OK“. Mrkl na větev a představil si červenku. Pak řekl:,,Ale co mám kur.. říkat?“ A já na něj:,,Já nevím, tak řekni. Hmm ráno! Vypadá to, že bude sněžit.“

Crowe: Často jsem od tohoto momentu říkal Ridleymu, během nějakého natáčecího dne by bylo fajn vědět už od rána co se bude dít, ještě před tím, než začneme točit.

Franzoni: Všichni jsme chlastali whisky a kouřili doutníky. Vyměňovali jsme si nápady. Já pak šel a do tří nebo čtyř do rána napsal ručně něco Ridleymu. Během natáčení jsem chodil za Russelem. Scházeli jsme se téměř každý den před tím, než se šlo točit a bavili se o vyznění scén. Vzpomínám si, že jsme jednou seděli na zemi a kreslili si obrázky do písku. Bylo to jak natáčení v šedesátých letech.

 

O úmrtí herce Olivera Reeda během natáčení

 

Oliver Reed byl proslulý svým frejířstvím a musel slíbit, že nebude pít během natáčení. Pil však o víkendu.

 

Scott: Jednoho nedělního rána se skácel v baru k zemi mrtvý. Vypil zřejmě pár půllitrů piva a řekl:,,Necítím se dobře“, upadl na koberec a umřel. David Hemmings mi slíbil, že na něj dá pozor a přišel za mnou a povídá,,Je mi to opravdu líto, starej brachu.“ Joaquina se Oliverova smrt velice dotkla a velmi ho to znepokojilo. Rozhodli jsme se to vyřešit tak, jak Oliver dříve navrhoval. Vzali jsme digitální obraz jeho tváře a naklíčovali ho na odpovídající tělo.

gladiator-2

O Oskarové noci, kdy si Gladiátor odnesl pět sošek, včetně nejlepšího herce a nejlepší film

 

Scott: Měl jsem jít na jeviště pro Oskara, protože jsem byl jeden z hlavních producentů a měl jsem právo tam tedy jít. Jenže já si řekl:,,Kurvadrát, nebudu se otravovat.“ Místo toho jsem jen přeběhl a pak si sedl a říkal si:,,Do prdele, tohle už nedokážu zopakovat.“

Přečtěte si článek o signifikantních scénách v režisérově kariéře

 

Videa z Oskarů
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Co si o filmu myslí dnes

 

Scott: Mám velké štěstí, že jsem pořád v kondici a můžu létat, opravdu. Myslím, že Gladiátor je blízko aby byl mým nejlepším filmem, možná je druhým, třetím, a to jsem jich natočil kolem třiceti. To je šílený.

 

Crowe: Postavení toho filmu po dvaceti letech, a to mohu říct s jistototu, že dnes večer někde na světě, se ten film bude hrát v hlavním vysílacím čase. A to dvacet let po premiéře. Ne každý film má takovou životnost.

gladiatore-valdorcia-1

Lokace

 

Gladiátor se natáčel na Maltě, v Maroku, v Kalifornii, v Toskánsku ve Val D´Orcia u Sieny, ve Velké Británii se točila Germánie.

 

Související články:

O filmech s Ridleym Scottem

Přidat komentář

TOPlist