Horrorová Evropa s Markem Gatissem (2012)

Před pár dny jsme informovali o zajímavém seriálu o historii novodobého amerického horroru, kterého se zhostil Eli Roth. Evropa má ovšem také co nabídnout, jak nás přesvědčí Mark Gatiss v celovečerním dokumentu BBC.

horror_europe_1

90 minut, barevný a černobílý, režie: John Das, scénář a moderátor: Mark Gatiss

 

Moderátora a scenáristu Marka Gatisse ze stránek RealFilmu už znáte, protože jsme psali o jeho třídílné dokumentární sérii mapující historii zejména anglicky mluveného horroru. Mark Gatiss je obrovský filmový fajnšmekr, v sedmdesátých letech chodil místo na fotbal do kina na horrory z celé Evropy a své znalosti v tomto dokumentu maximálně využil. Horrorová Evropa Marka Gatisse se zaměřuje na podobu horrorů na starém kontinentě, kde na výjimečných dílech přibližuje strachy a fenomény zobrazené na plátně. Dojde na reakce na válku, Francovu diktaturu ve Španělsku, italskou odpověď na Hammerovky nebo boření tabu.

Mark Gatiss v dokumentu navštíví Ostende, Oravský hrad na Slovensku, Berlín, Řím a další místa a pozval ke stolu – režiséra filmu Dcery temnoty Harryho Kümmela (Les lèvres rouges), herečku Edith Scob z filmu Oči bez tváře, režiséra Daria Argenta (Suspiria), který hovoří o svých filmech Pták s křišťálovým peřím a Profondo rosso, Anette Chaton, vnučku Thomase Narcejaka v souvislosti s majstrštykem Les Diaboliques nebo třeba i Guillermem Del Torem a Faunovým labyrintem a Devil´s Backbone. Horrorová Evropa s Markem Gatissem je výrazně intelektuálnější, než zmíněná show Eliho Rotha, slouží mimochodem také jako cestopis po zajímavých horrorových lokacích starého kontinentu a pro nás fanoušky žánru je jistě naprosto úžasné sledovat již zmíněnou Edith Scob jak popisuje režírování Očí bez tváře, které jsou rodinným stříbrem žánru.

faunuv_labyrint_4
Kromě zmíněných v dokumentu hovoří i další režiséři, kteří pro našince nejsou tak mnozí a rozšíří vám obzory jako třeba španělští režiséři Jorge Grau a Narciso Ibáñez Serrador, ale o svém dědovi promluví i Roy Bava, tedy vnuk Maria Bavy.

V Horrorové Evropě se dozvíte spoustu zajímavých informací, řada věcí se zasazuje do souvislostí a jistě se vám otevřou nové obzory. Je vítané, že se i tak konzervativní Angličani odhodlali k natočení i něčeho na starém kontinentě, notabene, když je to dobré a naprosto odlišné od americké produkce, kterou jsme si už docela dost osvojili. Tento film může být užitečný dokonce i pro studenty filmové vědy a pro filmové fanoušky je to další skvělý počin. Výtku mám ale pro vynechání horroru z Československa, což beru na Realfilmu jako hozenou rukavici!

PS: Pro zhlédnutí dokumentu zapátrejte na youtube.

 

A pokud máte evropský horror rádi, tak si připomeňte i tyto články:

Průvodce zajímavými italskými horrory

Teď se nedívej

Průvodce filmem s opravdu děsivými čarodějnicemi

Wicker Man
ceska animovana klasika_obalka

A několik klasických horrorů naleznete samozřejmě v našich knihách Slavná světová filmová klasika a Česká animovaná klasika.

Přidat komentář

TOPlist