John Barry

John Barry patří mezi špičku filmové hudby. Během své kariéry trvající půl století vymyslel kompozice pro filmy jako Půlnoční kovboj, Tanec s vlky, Vzpomínky na Afriku a hned jedenáct filmů s Jamesem Bondem. Na polici mu stálo hned pět sošek Oskarů.

John Barry

K filmu a hudbě se John Barry dostal už v dětství, a to díky svému otci, který byl majitelem několika kin na severu Anglie, pro zajímavost v kraji kde vyrůstal románový Velký Gatsby. Jeho maminka byla talentovaná pianistka. Malý John už od dětství promítal filmy a hrál na piano. V armádě během služby na Kypru se naučil hrát na trubku.

Po odchodu z armády se John Barry přihlásil do kurzu pro jazzové skladatele a začal pracovat pro Jack Parnell a Ted Heath Orchestras. V roce 1957 založil uskupení The John Barry Seven. A byl úspěšný, nahrál hned několik úspěšných singlů a složil ústřední téma pro televizní Juke Box Jury. Své uskupení ale upřímně nenáviděl a ještě víc nenáviděl vystupování před lidmi.

John Barry

Po odchodu z armády se John Barry přihlásil do kurzu pro jazzové skladatele a začal pracovat pro Jack Parnell a Ted Heath Orchestras. V roce 1957 založil uskupení The John Barry Seven. A byl úspěšný, nahrál hned několik singlů a složil ústřední téma pro televizní Juke Box Jury. Své uskupení ale upřímně nenáviděl a ještě víc nenáviděl vystupování před lidmi.

Barry byl zaměstnaný u společnosti EMI mezi lety 1959 – 1962 a od roku 1960 začal skládat pro film. Jeho prvním filmem byl snímek Beat Girl z roku 1960. Barry byl vycházející hudební hvězda, a to neuniklo producentům špionážních filmů. Barry měl obrovské štěstí, že ta jeho série se ukázala jako zdaleka ta nejúspěšnější. Byly to Bondovky. U třetí z nich Goldfingera se mu podařilo definovat typický zvuk Bondovek kombinací dechových nástrojů, jazzu a svěžích melodií.

John Barry

Právě soundtrack Goldfingera se držel na čele amerických hitparád společně s A Hard Day’s Night od Beatles a John Barry za něj získal svou první zlatou desku. Mimochodem Federico Fellini se netajil, že soundtrack ke Goldfingerovi přímo miluje. Barry u Bondovek zůstal až do Dechu života, natáčeného také v Bratislavě, kde si střihl cameo roličku dirigenta. Tajemství úspěchu soundtracků Bonda? ,,Nepřemýšlet o tom a prostě to udělat,“ zavzpomínal Barry. Tom Jones se ptal, jak má zpívat Thunderball, když tomu zatracenýmu textu vůbec nerozumí.,,Přijdeš k mikrofonu, dáš do toho všechno a půjdeš pryč.“ Jones pokrčil rameny a udělal to.

Díky úspěšnosti série se o Johnu Barrym mluvilo ve velkém díky masivnímu marketingu producentů Bondovek Broccoliů každé tři roky a celkem logicky se producenti i posluchači zajímali o jeho další kompozice. Pokud bychom jeho kariéru přenesli na prestižní ceny, tak Barry získal 5 Oskarů (Tanec s vlky, Vzpomínky na Afriku, Lev v zimě, Born Free (hudba a píseň) a 4 Grammy.

Půlnoční kovboj (1969)

Půlnoční kovboj byl jeden z prvních hlavních filmů, který měl soundtrack od popových zpěváků. Barry skladby na soudtrack pečlivě vybíral a opatřil ho silnou ústřední melodií. Dodnes se tento soundtrack dává za vzor třeba na univerzitě UCLA jako ideální filmový soudtrack. John Barry k tomu skromně řekl v rozhovoru z roku 1997:“Jenom jsme koupili pár písniček. Everybody’s Talkin’, zpívaného Harrym Nilssonem a píseň Johna Lennona a pak jsme oslovili mladé písničkáře pro písničky k ladění filmu do jednotlivých scén. Ty písničky fungují, protože pro ten film byly přímo napsané.“

John Barry sice přišel s písničkovými soundtracky, ale základ jeho tvorby byl v klasických orchestrálních soundtracích, kde se hrdě hlásil k odkazu Bernarda Herrmanna a Maxe Steinera. Jestliže u Bondovek ho zajímalo jen jak dodat sílu obrázkům a zdůraznit akci, pak v ostatních filmech si to dle svých slov musel vysedět a podat výkon.

Jeden z Barryho klíčových soundtracků byl k historickému dramatu Lev v zimě (1968). Stačilo mu na to tři týdny. Zaměřil se na každou postavu příběhu krále Henryho II. a jeho synů a prostřednictvím velkého orchestru a latinských sborových chorálů dosáhl velkolepého výsledku.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist