Marťan (2015)

T

The Martian, USA 2015, režie: Ridley Scott, scénář: Drew Goddard, Andy Weir (knižní předloha), kamera: Dariusz Wolski, hudba: Harry Gregson-Williams, hrají: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Kate Mara, Michael Peña, Jeff Daniels, Chiwetel Ejiofor, Donald Glover

 

141 minut, 2.39:1, RED EPIC, GO Pro, REDCode RAW (5K), 2D a 3D, barevný

 

Film:

Před šesti dny se astronaut Mark Watney (Matt Damon) jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď bude ale nejspíš taky prvním člověkem, který tam zemře… sám a bez spojení se Zemí.

 

Marka a jeho kolegy totiž během mise na Mars zaskočila prašná bouře a on v ní málem zahynul. Zbytek jeho týmu planetu narychlo opustil v domnění, že je mrtvý. Ale on přežil a ocitá se tak sám na nehostinné planetě. Má k dispozici jen omezené zásoby, a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana“ domů.

T

V tomto tomto článku jsme se podrobně věnovali natáčení filmu v rubrice pod povrchem. Marťan je film, který se doslova vynořil. Ridley Scott jej natočil v rekordním čase a k realizaci projektu se dostal doslova jako slepý k houslím. Ostatně není to poprvé, takhle svižně už natočil třeba Dobrý ročník. Jenže Marťan je oproti romantické komedii z pevně daných zemských lokací realizačně podstatně náročnější sci-fi odehrávající se na jiné planetě, ve vesmíru a ve středisku NASA.

 

Filmový projekt se připravoval v preprodukci už od roku 2011, tedy od okamžiku, kdy se obrovské nakladatelství Random House ujalo románu Andyho Weira na pokračování, který vydával na Amazonu za 99 centů za kapitolu a vydalo jej jako klasickou knihu. Z knihy se stal bestseller a záležitost hodná skutečných nerdů.

T

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist