MISTŘI KOSTÝMŮ: Edith Head

Edith Head oblékala nejzářivější hollywoodské hvězdy, byla kostýmní výtvarnicí desítek filmů od poloviny dvacátých let až do své smrti v roce 1981. Díky jejímu mimořádnému oku jsme na plátně mohli spatřit v pravdě geniální kostýmy, od těch jednoduchých až po mimořádně složité a sofistikované.

Edith Head

Edith Head se stala vedoucí kostýmního oddělení u Paramountu už v roce 1933 a později přešla k Universalu, za svým hlavním spolupracovníkem Alfredem Hitchcockem. Za svou kariéru měla 30 nominací na Oskara a sošek si odnesla hned 8, a to je pochopitelně dodnes rekord. Je také nejúspěšnější ženou v historii této ceny. Byla velkou workoholičkou, říkalo se jí doktorka a dle jejích slov: ,,Navrhovala jsem kostýmy u filmů, který jsem kolikrát ani neviděla.“ Pokud vám tato dáma připadá povědomá, tak podle ní vymalovali postavu z Disneyho animovaných Úžasňáků.

samsonanddelilah

Head získala Oskara za biblické drama Samson a Dalila, kde hrála také Hedy Lamar ze slavného českého filmu Extáze. Film produkoval mogul Cecil B. De Mile, na kterého paní Head zavzpomínala:,,Nikdy jsem si nemyslela, že jsem pro něj odvedla dobrou práci. Vždy jsem musela udělat, co ten domýšlivej starej kozel chtěl, bez ohledu nato, jestli to bylo správně nebo ne.“

sunset-boulevard

Mimořádnou práci odvedla na úžasných kostýmech Glorie Swanson, zapomenuté hvězdy němých filmů, která se touží vrátit před záři reflektorů ve filmu Sunset Blvd.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist