POD POVRCHEM: Noční vlak do Lisabonu

Mezinárodní koprodukce sestavené pro velkorysé evropské literární adaptace se naprosto vymykají hollywoodským produkcím, ale diváci je mají rádi a často jim čas spíš přidává, než ubírá. Ještě před karanténou jsem navštívil švýcarský Bern, kde začíná velkorysý snímek Noční vlak do Lisabonu s Jeremy Ironsem.

nocni_vlak_do_lisabonu_2

Film Noční vlak do Lisabonu (2013) vznikl podle stejnojmenného románu v Bernu narozeného a žijícího spisovatele Pascala Merciera, který je stejná osoba jako filozof Peter Bieri (ročník 1944), vydaného česky v roce 2011. Autor kromě Bernu žil také v Berlíně. Jeho kniha byla přeložena do 30 jazyků a v Německu se jí prodalo přes 2 miliony výtisků!

Film natočily producentské týmy ze Švýcarska, Německa a Portugalska a uvedli v roce 2013. Toto spojení se nemusí zdát na první pohled úplně stejnorodé, ale třeba německý režisér Wim Wenders (Paříž, Texas) s Portugalci už několikrát točil a pokud bychom měli jít do minulosti, tak třeba scény u moře v Chobotnicích z 2. patra jsou také z Portugalska.

Klíčová scéna z mostu

Klíčová scéna z mostu

Film je hereckým koncertem Jeremy Ironse (Království nebeské, Mise, Rudá volavka, Zvrat štěstěny, The Words, Margin Call) a jako správný filmový román se odehrává v několika časových liniích. V jedné z nich si povšimněte Toma Courtnaye, skvělého britského herce, který hrál v přehlédnutém ale naprosto výborném filmu Karla Kachyni Poslední motýl podle scénáře Oty Hofmana.

Pohled na Bern - s mostem z filmu

Pohled na Bern – s mostem z filmu

Raimund Gregorius (Jeremy Irons) je starý mládenec, velmi konzervativní člověk žijící ve slonovinové věži. Obživu si obstarává jako profesor starých jazyků na gymnáziu ve švýcarském Bernu. Jednoho dne náhodně potká tajuplnou ženu a díky tomuto zážitku objeví dílo portugalského básnika a doktora Amedea de Prada. To v něm vzbudí podivnou touhu a tak nastoupí na vlak do Lisabonu, aby se o té ženě i díle Amedea de Prada dozvěděl víc. Ve filmu se objeví celá plejáda evropských hvězd – Bruno Ganz, Mélanie Laurent, August Diehl nebo Christopher Lee.

 

VIDEO Z NATÁČENÍ

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Od filmu jsem očekával hledání a rozjímání nad otázkami o smyslu života a byl jsem trochu smířen s tím, že možná půjde o artistní nudu. Jenže ona to není tak docela pravda, protože Bille August je moc dobrý filmař a Noční vlak do Lisabonu dokáže udržet napětí a vyprávět hned několik příběhů najednou a přitom zůstat pevně zakořeněný v pohledu hlavního hrdiny, kterého skvěle hraje Jeremy Irons. Příjemně mě potěšil i Tom Courtenay, o kterém jsem si myslel, že už mezi námi není. Každopádně pokud se podíváte na film, nenechte si ujít ani vynikající knihu, ať máte porovnání.

TRAILER V ČEŠTINĚ

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

MEZINÁRODNÍ TRAILER

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist