POD POVRCHEM: Pod toskánským sluncem

Filmy o ženách hledajících sama sebe, které chtějí změnit svůj styl života jsou zřejmě nejvíce natáčené a nejvyhledávanější filmy v dějinách kinematografie, dnes zejména díky televizi. Pod toskánským sluncem je americký film podle knižního bestselleru. Ještě před karanténou jsem navštívil toskánskou Cortonu, kde natáčení a odkaz tohoto filmu změnily obyvatelům život.

pod_toskanskym_sluncem_1

Film Pod toskánským sluncem (2003) produkoval Tom Sternberg, který začínal v American Zoetrope u Francise Forda Coppoly a natočil tam úspěšnou dvojici filmů o Černém hřebci a velkofilm Apocalypse Now. I díky Coppolovi získal velké kontakty v italském filmovém průmyslu a kromě produkování také nakoupil do severoamerické distribuce řadu úspěšných filmů jako třeba Bio ráj. Sternberg produkoval ale také Talentovaného pana Ripleyho Anthonyho Minghelly, Lost Highway Davida Lynche, Smrt v labyrintu a společně se sympatickou režisérkou Audrey Wells také tento film.

under_the_tuscan_sun_2

Snímek je adaptací stejnojmenného úspěšného knižního bestselleru Frances May vycházející z jejího skutečného životního příběhu. Film sází na sympatickou hlavní hrdinku v podání Diane Lane (Muž z oceli, Nevěrná, Cotton Club), romantiku pro různé věkové kategorie a humor vycházející ze střetu kultur, ale nebyl by to Hollywood, aby nebyl mezinárodně srozumitelný, takže je to střet starého a nového. Film byl nominovaný na Zlatý globus pro nejlepší ženský herecký výkon Diane Lane a americká asociace filmových výtvarníků film nominovala za nejlepší výpravu v současném filmu toho roku.

Piazza Luca Signorelli v Cortoně s krásným Teatro Signorelli

Piazza Luca Signorelli v Cortoně s krásným Teatro Signorelli

SCÉNA Z FILMU NATÁČENÉ V CORTONĚ

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Frances Mayes (Diane Lane) je čerstvě rozvedená spisovatelka ze San Franciska. Dostane od své lesbické přítelkyně Patti (Sandra Oh) nabídku strávit deset dní v Toskánsku v autobuse plném homosexuálů, takže se nemusí obávat, že by snad potkala nějakého nápadníka. Je tím trochu zaskočena a příležitost nepřijímá s nadšením, ale rozhodne se do slunné Itálie odletět. Toskánsko a zejména malebná Cortona ji ale natolik okouzlí, že se rozhodne z autobusu vystoupit a koupit si tam za všechny úspory a peníze z Ameriky zchátralou vilu. Začíná dobrodružství, které změní její život a naplní ho neočekávaným překvapením, přátelstvím a láskou.

Pohled na toskánskou krajinu z Cortony

Pohled na toskánskou krajinu z Cortony

VIDEO S FRANCES MAYES NATOČENÉ V CORTONĚ

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Filmaři natáčeli zejména v Cortoně (o tomto kouzelném městečku si přečtěte na našem bratrském portálu RealArts.cz) a několik scén v Toskánsku pořídili i v Montepulcianu. Dále se točilo v Římě, v přímořském Positanu a scény v USA jsou v San Franciscu. Svatý František je také ve filmu samozřejmě zmíněn. Fanoušky potěší samozřejmě citace a vzpomínky na mistra Felliniho. Úspěch filmu, který s přibývajícími léty dokonce stoupá lze připočíst atmosféře filmu a humoru. Film je ale zároveň důležitou ukázkou, jak lze propojit filmovou tvorbu s turismem a prodejem nemovitostí. Díky tomuto filmu se do Cortony vydali lidé z celého světa, na korzu si můžete zajít na vynikající kuchyni a nebo zajít na opravdu dobré hamburgery. Můžete si tam zakoupit podobnou nemovitost, o které se hovoří ve filmu. Pozor, ale filmovou nemovitost Bramasole si tam můžete také pronajmout.

Ulička v Cortoně

Ulička v Cortoně

PS: Ten nemluvný děda, který se ve filmu němě a štramácky pohybuje je vynikající italský režisér Mario Monicelli (Moji přátelé, Dívka s pistolí, Zmýlená neplatí).

TRAILER

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

  • Pod toskánským sluncem v číslech
  • rozpočet 18 milionů dolarů
  • tržby v kinech celosvětově 57,5 milionu dolarů
  • 3x se ve filmu objeví skupina jeptišek a pokaždé jedí – na trhu, na terase, na svatbě

Tento článek vznikl díky finančnímu přispění společnosti Tau Seating s.r.o.

Přidat komentář

TOPlist