POD POVRCHEM: Ponorka U-571

Filmy s ponorkami jsou divácky velmi atraktivní, byť se to na první pohled nemusí zdát. Sice nevydělávají hned, ale publikum se k nim rádo vrací. Ještě před karanténou jsme s kolegyní Sylvou Kasíkovou nafotili v Římě dekoraci ponorky z hollywoodské produkce U-571 v ateliérech Cinecitta.

ponorka_U571_1

Film Ponorka U-571 (2000) je z produkce ostříleného matadora Dina DeLaurentiise a po hříchu nedoceněného režiséra Jonathana Mostowa (Únos s Kurtem Russelem, Terminátor 3: Vzpoura strojů, Náhradníci s Brucem Willisem). Snímek sází na napínavý dobrodružný příběh, správné chlapské přátelství a vábí diváky tvrzením, že nějak takhle se to skutečně stalo. Získal Oskara za střih zvuku a nominaci za nejlepší zvuk.

 

Poručík Tyler (Matthew McCounaughy- Gentlemani, ZlatoObhájceKlub poslední nadějeInterstellar) se nestane velitelem ponorky a je z toho nepříjemně zaskočen. Přesto vyplouvá jako člen posádky na nebezpečnou misi, kdy se mají zmocnit nepřátelského kódovacího stroje Enigma z německé ponorky U-571. Při misi dojde k vážnému poškození amerického stroje a přeživší členové posádky se musejí s ponorkou U-571 vyhnout nepřátelské palbě ze všech stran.

interiér ponorky

interiér ponorky

Ponorku vytvořil vynikající německý filmový výtvarník (production designer) Götz Weidner, který má za sebou třeba ponorku v originální Ponorce Wolfganga Petersena, kterou použil i Steven Spielberg do Dobyvatelů ztracené archy, ale i Nekonečný příběh včetně dalších pokračování.

 

VIDEO Z NATÁČENÍ V ATELIÉRECH
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

interiér ponorky

interiér ponorky

Film velmi dobře funguje nejen v akčních scénách, ale i v hereckém obsazení, kterému dominují kvalitní herci formátu Matthewa McCounaghyho, Billa Paxtona nebo Harveyho Keitela. Za zmínku stojí i ve výrazné vedlejší roli zpěvák Jon Bon Jovi, který se zde rozhodně neztrácí. Ztratil se však konec jeho postavy v kinoverzi, protože byla vystřižena sekvence, jak přijde o hlavu. Důvodem byl strach o diváckou přístupnost filmu. Ponorka U-571 se tak stala pro mnohé diváky nečekaným příjemným diváckým filmem a televizní trvalkou.

 

Ponechme stranou autentičnost bojových scén, a opravdu ne Enigmu opravdu nerozkousli Američani, ale to je Italům srdečně fuk. Britský premiér Tony Blair se dokonce vyslovil velmi negativně vůči vyznění tohoto filmu. Spíš se zaměřme na tradiční nešvar ponorkových filmů, a to je pohyb paluby ponorky. Ve starších filmech s ponorkami herci hrají pohyb paluby, zde filmaři s palubou skutečně mechanicky pohybovali.

 

interiér ponorky

interiér ponorky

Italsko-americký štáb natáčel na Maltě a povolil třeba History Channelu, aby si v jejich nákladné dekoraci natočil skutečný dokument. Dokumentaristé pak tvůrcům dodali i záběry do filmu o filmu a pro tisk, z čehož vznikla geniální hláška emeritního německého velitele ponorky, který na přímý dotaz, jak moc se filmu dá věřit, dodal:,,No, jednu věc tam mají správně. V severním Atlantiku se opravdu plavily německé ponorky.“ Nebuďme ale negativisté, filmaři třeba používali ve filmu skutečnou Enigmu, žádnou dekoraci a zapůjčili si jí od soukromého sběratele.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist