Vše co dosud víme o připravovaném velkofilmu Duna

Pokud máte rádi Hru o trůny nebo Star Wars a považujete je za inovativní milníky, pak ještě před nimi byla Duna Franka Herberta. Po filmu Davida Lynche a úspěšném televizním seriálu natáčeném i u nás je v plném proudu nová filmová adaptace.

Timothée Chalamet a Rebecca Ferguson

Timothée Chalamet a Rebecca Ferguson

 

Pro magazín Vanity Fair se rozpovídala hlavní hvězda filmu Timothée Chalamet (Dej mi své jméno). V létě roku 2019 se herci a štáb přesunuli do písečných dun Jordánska, které je okamžitě uchvátily. Nevypadaly jako z tohoto světa. Kamerová posádka je natáčela v noci a umělým svícením vytvářela magické vize. Herec k tomu řekl:,,Bylo to vážně surrealistické. Jsou tam Goliášovy krajiny, které si můžete představit, že existují v naší galaxii, ale ne na Zemi.“

Zendaya

Zendaya

Právě tam totiž filmaři natáčeli románovou planetu Arrakis. Pro ty, kdo o Duně ještě dosud nikdy neslyšeli se sluší připomenout, že epická románová sci-fi Duna vypráví o pouštní planetě Arrakis, na níž se nachází jediný zdroj koření prodlužujícího lidský život a propůjčujícího člověku mimořádné psychické schopnosti. V nové filmové adaptaci režírovanou Denise Villeneuvem, tvůrcem Příchozí nebo Blade Runner 2049, hraje Chalamet mladého šlechtice Paula Atreida, jediného syna a dědice vévody Leta Atreida, kterého Imperátor pověřil vedením Arrakisu. Toto rozhodnutí, ale není po vůli baronu Vladimiru Harkonnenovi, kterému bylo vládnutí nad planetou odebráno. Baron tak začíná splétat svůj plán, jak dostat oběžnici zpátky pod svou kontrolu. Lidé jsou spojenci Arrakisu a dominantním druhem na planetě jsou píseční červi, kteří se pohybují pod písečnými dunami téměř jako podzemní draci.
Duna_3

Pro zachycení písečných dun se produkce přesouvala do vzdálených končin jako do Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech. Herci na sobě nosili zbroje, tenkou, gumovou zbroj, která je v knize chrání, ale při reálném nošení to byl očistec. Herci se za vysokých teplot v gumě potili, ale pochopitelně to museli překonat. Chalamet dodává, že za těchto podmínek pak nebylo vůbec těžké předstírat, že jsou vyčerpaní, jak je popisováno v předloze.

 

Režisér Denis Villeneuve a Javier Bardem

Režisér Denis Villeneuve a Javier Bardem

Herbertova Duna se stala scifi kánonem v 60. letech a byla oceňována pro svůj politický a ekologický přesah a zejména děj plný nečekaných zvratů vytvořený spletencem vazeb. Z Duny čerpaly všechny klíčové sci-fi Hvězdné války, Vetřelec nebo Hra o trůny. Od sedmdesátých let jitří fantazie filmařů. Experimentální filmař Alejandro Jodorowsky vytvořil projekt, ale hollywoodská studia jej odmítla jako příliš riskantní. David Lynch Dunu natočil v roce 1984, ale se zlou se potázal a film je dnes považován za jeho nejslabší výkon. V roce 2000 natočila kabelovka SyFy minisérii, která se točila i na Barrandově a ve své době byla velmi úspěšná, dnes je ale naprosto zapomenutá.

 

Jason Momoa jako Duncan

Jason Momoa jako Duncan

Villeneuve vytváří svět, který byl dosud jen na stránkách knihy a chce ho divákům představit, co možná nejvěrněji. I z toho důvodu se dohodl, že film poběží nadvakrát. 18. prosince tak bude premiéra jen poloviny příběhu, stejně jako v případě Kingova tlustospisu To. Dodal k tomu:,, Nikdy bych nesouhlasil s adaptací knihy jen do jednoho filmu. Ten svět je příliš komplexní. Je to svět, ve kterém je kladen důraz na detail.“

“Nezáleží čemu věříte, Země se mění a my se musíme adaptovat,“ myslí si režisér a pokračuje:,,To je důvod proč ta kniha ve své době vznikla. Byl to vzdálený portrét reality naftařství, kapitalismu a přelidnění – naprostého přelidnění naší planety. Dnes jsou tyto fenomény ještě mnohem horší. Je to příběh o dospívání, ale také po dospívajících vyžaduje akci.“
foto: Chiabella James, Warner Bros.

Po článku ve Vanity Fair napsal syn Franka Herberta na sociální sítě, že je naprosto nadšen z vizuálů, které režisér představil. Kameramanem filmu je Greig Fraser (Rogue: Star Wars: Story, 30 minut po půlnoci, Lion, Máří Magdaléna).

Přidat komentář

TOPlist