Annihilation (2018)

Annihilation-1

Velká Británie/USA, režie: Alex Garland, scénář: Alex Garland podle knihy Jeffa VanderMeera, kamera: Rob Hardy, střih: Barney Pilling, hudba: Geoff Barrow, Ben Salisbury, hrají: Natalie Portman, Oscar Isaac, Benedict Wong, Tessa Thompson, Gina Rodriguez, Tuva Novotny

115 minut, 2.39:1, AXSM, Redcode RAW (6K), SRMemory (F65 RAW) (4K), barevný

Film:

Lena (Natalie Portman) se snaží vyrovnat se zmizením svého manžela Kanea (Oscar Isaac), vojáka, který zmizel během poslední mise. Jednoho dne se ale Kane vrátí a Lena i přes okamžité pocity štěstí cítí, že s ním není něco v pořádku. A když začne krvácet uprostřed věty a upadne do bezvědomí jsou její pocity naplněny měrou vrchovatou. Kane putuje do karantény a Lena se brzy dozví pravdu. Kane byl v tajemné oblasti X, místě, které armáda už dlouhodobě bez výsledku prozkoumává.

Oblast X byla desítky let odříznutá od zbytku kontinentu. Rozlehlé pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda. První expedice se vrátila se zprávami o nedotčené, rajské krajině; všichni členové druhé expedice spáchali sebevraždu; třetí expedice zanikla při přestřelce, když se její členové obrátili proti sobě; účastníci jedenácté expedice se vrátili jako stíny svých dřívějších já a během několika měsíců po návratu zemřeli na agresivní rakovinu. Nyní se chystá expedice dvanáctá, ke které se připojuje i Lena, která ale pro jistotu neřekne, že už v zóně byl její muž a nedopadlo to vůbec dobře. Do Zóny X putují psycholožka (Jennifer Jason Leigh), bioložka Lena, fyzička (Tessa Thompson), zdravotnice (Gina Rodriguez) a zeměměřička (Tuva Novotny). A dost. O ději už ani slovo.

anih_4

Annihilation je adaptací stejnojmenné úspěšné knihy Jeffa VanderMeera, v níž se čtyřčlenný tým vědkyň vydává do opuštěné Zóny X. Dystopický román, který líčí svět po environmentální katastrofě a jež je zároveň prvním dílem VanderMeerovy trilogie.

„Připomnělo mi to styl J.G. Ballarda, jehož sci-fi příběhy jsem četl v dospívání,“ vyjádřil se ke knihám Garland v roce 2015, kdy projekt oznámil. Alex Garland (Dredd, Ex machina) se ale deníku The Telegraph svěřil, že nemá zájem natáčet trilogii, ale k celému filmu přistoupil jako k jediné kapitole. „Raději pracuji na příběhu, který je podle mne soběstačný, než aby měl tři tečky na konci,“ řekl novinám The Telegraph.

annihilation_2

Bioložku účastnící se poslední výpravy, ve filmu ztvárnila držitelka Oscara Natalie Portman (Černá labuť, Jackie, Na dotek, Nelítostný souboj, Paříži, miluji Tě, V jako Vendeta, Thor, Hvězdné války I-III) a v dalším obsazení figurují Jennifer Jason Leigh jako psycholožka, Tessa Thompson jako zeměměřička, ale i Oscar Isaac nebo Benedict Wong.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist