Bod zlomu (1991)

point_break_3

Hlavní předností tohoto filmu byl skvělý tým schopných filmařů. Ve filmu uvidíte zběsilé honičky ulicemi, na dvorcích, v alejích, ale i rvačky v obývácích Santa Monicy. James Muro je absolvoval s osmnáctikilovou kamerou upevněnou na těle, který se hlavně snažil dohánět herce, aby je měl v záběru. Zvláštní uznání si ale musí vysloužit zejména hudební skladatel Mark Isham za perfektní a naprosto netypický náladový soundtrack s osudovými motivy, invenční střihač Howard Smith a zejména kameramanský tým pod vedením Donalda Petermana.

 

Diváci si ale ještě více než skvělé filmařské orgie užívají ústřední duo v podání Patricka Swayzeho (talentovaného na tanec, bojová umění) a Keanu Reevese, který nás v padesáti letech nepřestává udivovat v čistě fyzické roli Johna Wicka. Mimochodem Reeves chtěl být profesionálním hokejistou a hercem se stal díky zraněnému kolenu. Tolik další podobnost s jeho filmovou postavou. Swayze svou postavu miloval a užíval si všechny aspekty natáčení, zejména pak skákání s padákem, které uskutečnil, přestože mu to pojišťovna zakázala. Na surfu si pak během natáčení zlomil čtyři žebra.

 

point_break_5

Spojení exotického Keanu Reevese, který byl do té doby spojován s mladíčky s velmi nevyjasněnou sexuální orientací nebo obhroublými přisprostlými komediemi a šlachovitým ošlehaným Patrickem Swayzem v životní formě byla jednoduše trefa do černého.

Doufám, že zůstávám objektivní, ale Bod zlomu považuji za kánon žánru. Nejednoznační hrdinové na scestí s pevnými morálními zásadami (řekl tady někdo Rychle a zběsile?) a hlavní hrdina policista v přísném utajení jsou zkrátka dnes už klasickou žánrovou šablonou.

Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist