Deja Vu ve filmu: V pravé poledne a Outland

Některé filmy mají někdy velice podobné scény a často dokonce i celé vyznění příběhu. Může to být náhoda nebo to může být tzv. pocta, ale někdy to vypadá úplně jako deja vu, chyba v Matrixu. Před nedávnem jsme tato deja vu začaly objevovat a jelikož vás podle ohlasů baví, máme tady další poněkud nesourodou dvojici – western a sci-fi.

IMG_20200619_203737

Říkáte si, jak je možné srovnávat sci-fi a western? Vždyť jeden film se odehrává na měsíci Jupitera Io a druhý na americkém Západě. Jeden řeší těžaře a druhý řeší zločince. Jenže milí přátelé, budete možná hodně překvapeni! Nejprve si představme originální western s Gary Cooperem, legendární hvězdou klasického Hollywoodu, který ve třicátých a čtyřicátých letech zářil na hvězdném nebi jako Leonardo Di Caprio, Brad Pitt nebo Steve McQueen.

 

V pravé poledne (1952)

Šerif Will Kane (Gary Cooper) se chce po svatbě s Amy (Grace Kelly) vzdát své hvězdy. Právě toho dne má však v pravé poledne přijet do města muž, kterého Kane poslal za mříže, aby si s ním vyřídil účty. Kanea tak čeká perný den, protože dochází ke konfliktům, nikdo ve městě mu nechce pomoci a Amy chce, aby utekl.

RECENZE FILMU

outland 3

Io, druhý měsíc Jupitera, se proměnil v obří naleziště rudy, která je podstatná pro správný chod naší vytěžené planety. Těžba se stala mimořádně výhodným obchodem. (Avatar, cože?) Přináší nesmírné zisky společnosti Noc-Amalgamate a zároveň přináší pohádkovou odměnu pro toho, kdo je ochoten podepsat roční smlouvu a žít zde v nelidských podmínkách. (Avatar, cože?) Jenže mezi nájemnými horníky se začínají objevovat první mrtví. Na první pohled se nezdá, že by mezi úmrtími těch, kdo přišli na Io pracovat, byla nějaká souvislost. K případu je povolán čestný federální maršál O’Neil (Sean Connery). Jako nejvyšší strážce zákona chce poznat pravdu, aby mohl prosadit spravedlnost. Jenže jeho odhalování pravdy sebou nese jistá rizika jako třeba skupinu zabijáků, kteří jsou na nepříjemného špióna vysláni. Čas běží a O´Neill bude mít jen pár desítek minut, aby vše dovedl ke zdárnému konci.

RECENZE FILMU

 

Outland je postavený na stejném principu jako V pravé poledne. V obou filmech jdou zabijáci po šerifovi, který je v klíčový moment ponechán napospas svému osudu od svých zástupců. Dokonce mu nepomůže ani nikdo z obyvatel, tedy ani z Ió ani z westernového městečka. Padouši v obou místech očekávají zabijáky, kteří mají šerifa vyřídit s neskrývaným nadšením. V obou filmech dojde k naprosto identické scéně. Gary Cooper jde do kostela požádat o pomoc do saloonu a kostela a říká stejné věty jako Connery na vesmírné stanici:,,Potřeboval bych trochu pomoci.“ Výsledek je stejný, nikdo nepomůže. V obou filmech jde hrdinnému rekovi na pomoct nečekaná ženská figura – ve westernu Cooperovi pomáhá jeho bývalá milá, která se ale v komunitě těší velké vážnosti a v případě Outlandu jde Connerymu na pomoc doktorka na stanici, která je trpěná osina v zadku s mnoha problémy, které nechala na domovské modré planetě. Dále se ve filmu občas objeví velice podobné motivy i v dekoracích – dveře do saloonu jsou velmi podobné dveřím na kosmické stanici. V obou filmech si také filmaři hrají s časovým motivem, dramatické akce trvají zhruba stejně.

A určitě si připomeňte i další DEJA VU: 

 

Všichni dobří rodáci – Pelíšky

 

Krvavé svatby – Základní instinkt

 

Terminátor – Westworld

Přidat komentář

TOPlist