Dokud nás svatba nerozdělí (2017)

dokud_nas_svatba_nerozdeli_1

Le sens de la fete, režie a scénář: Eric Toledano a Olivier Nakache (se scenáristickým přispěním Jeana Pierra Bacriho), kamera: David Chizallet, střih: Dorian Rigal-Ansous, hudba: Avishai Cohen, hrají: Jean-Pierre Bacri, Jean-Paul Rouve, Gilles Lellouche, Suzanne Clément

94 minut, barevný

Film:

Max Angély (Jean Pierre Bacri – spoluscenárista filmu) je drobný podnikatel, majitel svatební agentury a stárnoucí průměrně vypadající chlápek, který má před sebou dlouhý den – svatbu na francouzském zámku pro ženicha, jenž je velmi eufemisticky řečeno mimoň. Jmenuje se Pierre (Benjamin Lavernhe), nikoho neposlouchá, má o všem jasnou představu, proslov, za jehož délku by se nestyděl ani David Rath v soudní síni a velmi specifické libůstky, při kterých vám v závěru filmu spadne čelist.

Max se řídí klasickým francouzským pravidlem, že zákazník nemá nikdy pravdu, ale je třeba ho respektovat, aby na konci zaplatil, ideálně v hotovosti a na dřevo. Jenže toho dne se všechno sype – Maxová nástupnice Adele (Eye Haidara) si získává respekt řvaním a vtipy, které ho přivádí do infarktových stavů, jeho kamarád fotograf Guy (Jean Paul-Rouve – Edith Piaf) si na kšeft vezme stážistu k zaučení a při neustálém poučování nedokáže rozpoznat, že není tahounem, ale trpěnou osinou v zadku, muzikant Etienne (Gilles Lellouche – Milosrdné lži, Milosrdné lži 2), který se nechává nazývat Jamesem je nevítanou náhradou za původně schváleného DJ, jenž nejen s ženichem zažívá perné chvilky a podobných figurek Altmanovského typu je tam ještě celá řada.

dokud_nas_svatba_nerozdeli_2

Tvůrci Blade Runnera 2049 netušili, že jejich 150 milionový blockbuster a bezesporu majstrštyk v zemi galského kohouta porazí na hlavu skvostná komedie Dokud nás svatba nerozdělí. Ve Francii komedie vynesla 23,8 milionů dolarů a to je mimochodem více než dvojnásobek již zmíněného Blade Runnera.

Předně vás chci upozornit, že se nejedná o drama, jak by mohl evokovat nejen podle mě nepříliš vhodný český název, v originále se film jmenuje Le Sens de la fête a i když nejsem francouzštinář, tak název filmu není ani volný překlad, zvláště pokud je v češtině vžité Dokud vás smrt nerozdělí, které se sice říká na svatbách, ale znamená něco úplně jiného a nemá nic společného ani s filmem. S filmem nemá ani nic společného synopse distributora, navíc popisuje ve třech větách něco, co je velmi volné převyprávění několika událostí a postav z filmu odkrývající téměř katarzi filmu, zkrátka je trochu mimo.

dokud_nas_svatba_nerozdeli_3

Režisérské duo Eric Toledano a Olivier Nakache, tvůrci veleúspěšného snímku Nedotknutelní nebo výrazně temnějšího Samby se rozhodli natočit do smutné doby veselý film a jelikož si před svou filmovou kariérou přivydělávali jako číšníci na svatbách, věděli o čem točí a je to vidět.

Shodou okolností jsme dělali před lety festivaly francouzské kultury na zámku Stránov, což naši věrní čtenáři ví a jeden ročník se nám tam přimotala i svatba, takže jsme měli možnost vidět ten bizarní zmatek z první ruky a Dokud nás svatba nerozdělí je přímý přenos! Ta přesná vyváženost psychologie, vyčůranosti, falše, naschválů i drsného humoru, to prostě k svatbám patří a filmařům se to povedlo skvěle zachytit. Film jsme promítali v letním kině a diváci se skvěle bavili.

dokud_nas_svatba_nerozdeli_4

Herecky je film rovněž výborně obsazený. Jean Pierre Bacri není mimo Francii úplně známý, ale na tiskovce k filmu jsme se dozvěděli, že patří k respektovaným autorům a pokud už v něčem hraje, tak to stojí zato. Musel jsem si na něj zpočátku trochu zvyknout, protože jsem nevěděl, co od něj čekat, ale po rozpačité desetiminutovce, kterou podle mě divák docení až na druhé zhlédnutí jsem se královsky bavil. Bacri je výborným prototypem toho věčně ustrašeného živnostníka, který je stále jednou nohou v kriminále, protože aby vůbec přežil, je třeba se pohybovat na hraně. Tohle ale pochopí zase jenom ti, co už někdy v životě podnikali nebo se o to alespoň pokusili. Každopádně film je jeho velkým hereckým sólem.

Ve vedlejších rolích zaujme dvojka Gilles Lellouche a Eye Haidara potvrzující pravidlo, že co se škádlívá to se rádo mívá a oba mě velmi bavili ve svých výstupech. Ačkoli jsme v hájemství komedie, není to komedie pitomá a hlavně herci v ní opravdu hrají. Nesmějeme se krobotovské trapnosti ad absurdum a zesměšňování nebo troškovskému pitvoření, ale typickému francouzskému pohledu na malé lidičky, které ale autoři nikdy nepostaví do situace, že by je zadupávali do země, naopak z každé situace je cítit, že pro ně mají pochopení, a to se jim podařilo přenést i na diváka.

dokud_nas_svatba_nerozdeli_5

Dokud nás svatba nerozdělí je filmem vyzrálých filmařů, kteří se po megahitu Nedotknutelní a vážnějšímu Sambovi vrhli na lidskou komedii, za kterou sice nedostanou Oskary, ani se neprojdou po koberci v Cannes se Zlatou palmou, ale myslím, že se tady zadělalo na pěknou komediální trvalku.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist