E. T. mimozemšťan (1982)

Steven Spielberg - filmografie

E.T.: The Extra-Terrestrial, režie: Steven Spielberg, scénář: Melissa Matheson, kamera: Allen Davieu, hudba: John Williams, střih: Carol Littleton, hrají: Henry Thomas, Drew Barrymore, Dee Wallace, C. Thomas Howell, Peter Coyote

 

115 minut, barevný, 35 mm

 

Oskar za nejlepší zvuk, nejlepší efekty – vizuální efekty, nejlepší efekty – střih zvukových efektů, hudba, nominace na Oskara – nejlepší film, režie, střih, kamera

 

Film:

 

Nedaleko předměstí Los Angeles přistála mimozemská kosmická loď. Podivné postavičky se rozešly sbírat vzorky do okolí a jen jedna z nich se dostala až na kraj lesa. Okouzlena světly velkoměsta zapomněla na své poslání. Proto se nedostala včas na palubu a uvízla na naší planetě. Úkryt nalezl mimozemšťan v kůlně nejbližšího domu a tady ho objevil desetiletý Elliot (Henry Thomas), který ho představil i svým sourozencům. Stali se z nich kamarádi, ale tomu malému, kterému děti začaly říkat E.T., se strašně stýská po domově a chce stůj co stůj s těmi „svými“ navázat spojení. Nezdaří se a E.T. se rozstoná.

 

V té době už je jeho úkryt vypátrán a nemocný mimozemšťánek se ocitne v rukou vědců. Z hodiny na hodinu chřadne až přístroje konstatují jeho smrt. Jen Elliotovi dá najevo, že tomu tak není a že se mu podařilo navázat kontakt s domovem. Děti musí napnout všechny síly, aby svému kamarádovi pomohly se vrátit domů.

e-t.2

,,E.T. nach Hause!“ To je věta, kterou si vybavuji ze svého dětství z kanálu OK3, který vysílal po revoluci hlavně první erotický pořad Tuti Fruti, kde dívky soutěžícím odhalovaly svá ňadra. Vlastně netuším, kterou německou televizi nám to Československá televize nebo co to tehdy vysílalo servírovalo. Příběh mimozemšťana, kterého omylem zapomenou na planetě Zemi, kde se musí postarat sám o sebe funguje především díky dětské čistotě hlavních představitelů.

Kouzelné scény zjitřené dětské fantazie činí z filmu nezapomenutelnou morálně vhodnou zábavu pro celou rodinu. Po obrovské PR kampani, která film vynesla na piedestal nejúspěšnějšího filmu všech dob až do roku 1993, kdy si Spielberg znovu sebral korunu Jurským parkem. Při vším tom humbuku kolem řekl Spielberg toho roku v Cannes, že E.T. je jeho nejosobnější film, žádný kalkul. Cynik a filmový kritik (to je v podstatě synonymum) si odplivne, ale pár poznámek.

e-t-3

,,E.T. je ve skutečnosti film o rozvodu mých rodičů,“ řekl jednou k filmu režisér Spielberg a při pohledu na samotný film je jasné, že to myslel vážně. Spielberg o tomto filmu přemýšlel hodně dlouho, ostatně už jeho první náctileté pokusy mají zjevné stejné motivy s filmy Blízká setkání třetího druhu a právě E. T. mimozemšťan. Původně film psal scenárista John Sayles, ale Spielberg nebyl spokojen natolik, aby ho začal točit. Nakonec se psaní ujala manželka Harrisona Forda, která ho napsala během tuniské části natáčení Dobyvatelů ztracené archy. Film chtěl Spielberg nabídnout Columbii, ale ti se zalekli dětského filmu, nedospělosti postav a hlavně neúčasti jakékoli hvězdy. E. T. si tak vzal pod křídla Universal.

E.T.ho tvář byla vymodelována na základě básníka Carla Sandburga, vědce Alberta Einsteina a mopse. Autorem animatronické loutky ovládané dvanácti lidmi byl Carlo Lambardi, který už pro Spielberga vymýšlel mimozemšťany pro Blízká setkání třetího druhu.

e-t-4

Hlavní dívčí roli ztvárnila roztomilá Drew Barrymore, která díky výchově v rodině drogově závislých herců podlehla v pubertě tvrdým drogám a jelikož neměla peníze nafotila se nahá pro jeden pánský magazín. Spielberg se okamžitě snažil zastavit tisk tohoto magazínu a zkoupit celý náklad, což se mu i částečně podařilo a pak jí nechal doretušovat podprsenku a poslal jí výtisk poštou. I když tato drobná usměvavá dívka párkrát klopýtla, Spielberg jí vždy pomohl. Při 20. výročí Spielberg v jedné z vrcholných scén filmu nechal digitálně zaměnit zbraně za vysílačky a chlapce v Halloweenském obleku teroristy zaměnil za hipíka. To je prostě celý on.

E. T. mimozemšťan je dnes melancholická a nostalgická podívaná, která ale byla taková už v době svého vzniku. Mě ten film vždy bavil a některé scény se právem vepsaly do dějin filmu.

 

Copak při této scéně nelze mít úsměv na tváři?

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Přidat komentář

TOPlist