HBO dnes z důvodu rasové necitlivosti odebírá z nabídky slavný film Jih proti Severu

Jih proti Severu byl odebrán z nabídky HBO Max na základě názorů volajících po jeho odstranění z nabídky amerického streamovacího gigantu.

Společnost HBO Max uvedla, že film z roku 1939 je ,,produktem své doby“ a popisuje „“etnické a rasové předsudky“ které ,,byly nesprávné tehdy a jsou nesprávné i dnes“. Tuto informaci uvedla britská veřejnoprávní BBC a další média. Společnost dále uvedla, že se na streamovací platformu vrátí v dosud blíže nespecifikovaném datu s ,,diskusí o jeho zasazení do historického kontextu.“

Film se odehrává během americké občanské války. Jih proti Severu dlouho čelil kontroverzi kvůli popisu otroctví.

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

INFORMACE O FILMU

15. prosince 1939 se celá Amerika zaměřila na stát Georgia v USA, kde se konala premiéra jednoho z největších hitů filmové historie Jih proti severu (Gone with the Wind). Román Margaret Mitchell popisující osudy Scarlett O´Hara (Vivien Leigh) na pozadí americké občanské války a její lásku k Rhettu Butlerovi (Clark Gable) se okamžitě po premiéře stal kánonem obrovských nákladných romancí, které v případě zdařilého zfilmování slaví okamžitý úspěch. Film získal 8 Oskarů, vydělal jmění a jeho vznik je stejně zajímavý jako film sám. Jih proti severu naleznete v naší publikaci Slavná světová filmová klasika.

Film obsahuje postavy otroků, kteří zůstávají loajální vůči jejich bývalým pánům i po zrušení otrokářství. Jih proti Severu se po přepočtení zisku s inflací dodnes nepodařilo překonat v tržbách žádnému jinému americkému kinematografickému dílu! Hattie McDaniel byla první černošskou herečkou nominovanou v hereckých kategoriích a také ji vyhrála.

12let otrokem4

Proti filmu se ozval také scenárista John Ridley, který pro deník Los Angeles Times uvedl, že film ,,glorifikuje protiválečné postoje jihu“ a udržuje ,,bolestivé stereotypy barevných lidí“. Ridley, jenž získal Oskara za slavné otrokářské drama 12 let v řetězech dále uvedl,,Film měl nejlepší talenty Hollywoodu své doby, kteří kdy společně pracovali, aby se sentimentem vyprávěli příběh dějin, který se nikdy nestal.“

Podobných kroků se nyní dopouští i další streamovací služby. Disney + stahuje z nabídky dětský film Dumbo z roku 1941 kvůli necitlivým a staromódním kulturním konotacím. Netflix a BBC pak stahují sérii Little Brittain kvůli tomu, že herci bílé pleti předstírají herci jiných barev.

Přidat komentář

TOPlist