Klub rváčů (1999)

fight-club

 

Fight Club, USA/Německo, režie: David Fincher, scénář. Jim Uhls podle románu Chucka Palahniuka, hudba: The Dust Brothers, kamera: Jeff Cronenweth, střih: James Haygood, hrají: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter, Jared Leto, Meat Loaf, Zach Grenier

 

139 minut, barevný, 35 mm, 2.39:1

 

nominace na Oskara – nejlepší střih zvukových efektů

 

Film:

 

První pravidlo Klubu rváčů zní, že nebudeš o Klubu rváčů nikde mluvit. Druhý pravidlo Klubu rváčů zní, že nebudeš o Klubu rváčů nikde mluvit.

 

Když nemůžete půl roku usnout, celý okolní svět vám začne připadat jako nekonečný sen. Všechno kolem vás je nedokonalou xeroxovou kopií sebe sama. Chodíte do práce, díváte se na televizi a jste vděčni za to, když občas ztratíte vědomí a nevíte o světě. Lidí s podobnými problémy moc není, ale mladý úspěšný zaměstnanec korporátu Jack (Edward Norton) je jedním z nich.

fight-club_2

Má slušnou práci, vydělává slušné peníze, ale trpí nejtěžší formou nespavosti. Na služební cestě se Jack seznámí s Tylerem Durdenem (Brad Pitt), který mu nabídne příbytek pod podmínkou, že mu vrazí pořádnou ránu. Tato „výměna názorů“ se oběma zalíbí a brzy vznikne první Klub rváčů. Místo, kde můžou mladí muži, znechucení světem, odložit své starosti a stát se na pár minut zvířaty.

 

Fight Club má nejméně pravděpodobný námět pro kultovní film, přesto se jím stal. Je to film velice odlišný, v podstatě anti-divácký, plný násilí a přesto dnes na základě hodnocení více než milionu diváků na databázi imdb.com drží pozici 11. nejlépe hodnoceného filmu a v Německu je dokonce první.

Fight Club - 1999

Chuck Palahniuk se jednou rozpovídal jak ho napadl námět na tuto knihu. Jel o víkendu kempovat a dostal tam přes ústa. V pondělí přišel do práce s viditelnými modřinami. Kolegové se ho v kuchyňce zeptali, jak si užil víkend a s úsměvem na tváři zase odešli. Bylo mu jasné, že ho nevnímají a jeho život je jim úplně fuk a kdyby mu někdo o víkendu zvalchoval obličej k nepoznání, tak by je to vůbec nezajímalo.

 

A tak se jal o tom pokrytectví napsat. Producenti od něj koupili práva na knihu za 10 000 dolarů a nabídli ji k režii Davidu O. Russelovi (JoyTerapie láskouŠpinavý trik). Ten si ji přečetl, nepochopil a s díky odmítl. Jenže naprosto odlišný názor měl David Fincher, který byl z knihy okamžitě unešený.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist