Nejslavnější filmy se zvířaty v hlavních rolích

Se začátkem prázdnin je na místě trocha dobrodružství. Už mnohokrát v minulosti se postavili před filmovou kameru nikoli herci, ale zvířata. Toto jsou ty nejzajímavější příběhy.

totem_vlka

Zní to možná překvapivě, ale vzpomenete si na jména postav z filmů s velkými hvězdami jako Robert De Niro, Arnold Schwarzenegger, Leonardo di Caprio nebo Jack Nicholson? Na některé jistě ano, ale co se divákům vybaví, když se řekne Lassie, Seabiscuit nebo Phar Lap? Budou to herecké hvězdy nebo herci? Ale kdeže, každé malé dítě přeci ví, že Lassie je kolie, a Seabiscuit s Phar Lapem jsou legendární koně.

 

I slavní herci se trochu bojí, že vedle zvířete, i třeba v nějaké epizodní úloze, ztratí nad filmem kontrolu, protože se diváci budou rozplývat nad roztomilostí němého tvora, který svůj herecký výkon musí podat beze slov jen s přirozeným výrazem. A u následujících filmů je docela patrné, že k obavám měly docela důvod.

Medvědi

V roce 1998 šel do světových kin film Medvědi (v ČT reprízovaný jako Medvěd) režiséra Jeana Jacquese Annauda, kterého do té doby provázela nepříliš lichotivá pověst režiséra, který má docela často problémy s herci. Zmíněný snímek jeho pověsti přinesl neuvěřitelný paradox. Annaud totiž dokonce požádal organizátory udílení cen César, aby vyškrtly jeho hlavního medvěda z nominací, protože ceny patří lidem. Dodnes se vedou spekulace o tom, co by se stalo, kdyby to neudělal.

 

Annaud se v Medvědech rozhodl natočit komerční film pro celou rodinu. Při komunikaci s konzultanty na předchozím filmu Boj o oheň ho totiž navedli na to, že nonverbální komunikace je dost založená na řeči zvířat a scenárista Gerard Brach přinesl starou knihu Medvědi. Annaud si knihu se zájmem přečetl a řekl, proč to točit z pohledu lovců, mnohem zajímavější to bude z pohledu těch medvědů. Annaud zdá se neznal ještě známé filmařské pravidlo: nikdy netoč s dětmi a nebo zvířaty, a natáčení si užil měrou vrchovatou. Nakonec se ukázalo, že spousta medu udělá své a záběr se dá připravit i s plyšovými medvědy. Snímek pojednává o osiřelém medvíděti, které se musí samo protloukat životem a po stopách se mu vydá dvojice lovců. Na své pouti však narazí na pár medvědů a rozhodne se, že se jich bude držet za každou cenu.

 

Za zmínku stojí, že na snímku mají také svůj podíl Češi. Slavná animovaná sekvence, kdy se medvíděti zdají po omamných houbách divoké sny pochází od našeho Břetislava Pojara, skutečně toho, co udělal nádherný dětský seriál Potkali se u Kolína. Film se stal mezinárodním hitem a dodnes zůstává naprosto odzbrojujícím dojemným snímkem, který je plný emocí.

free willy

K dnes již legendárním rodinným snímkům patří také film australského režiséra Simona Wincera Zachraňte Willyho, který se díky fenomenálnímu úspěchu propracoval až k filmové sérii. Willy je dravá kosatka uvězněná v příliš těsné nádrži Tichomořského severozápadního vodního parku. O nocích volá po své rodině, která dovádí v nedalekém zálivu. Nikdo nerozumí jeho nářkům a náladám – kromě dvanáctiletého chlapce, který až moc dobře ví, co to znamená žít bez rodiny.

 

Zachraňte Willyho je milý a dojemný příběh přátelství chlapce a velryby. Když se chlapec dozví, jaký nešťastný osud jeho přítele čeká, vymyslí vlastní plán a svede boj s časem, aby Willyho vrátil do jeho přirozeného domova. Kritika označila tento film za velice přesvědčivý druh zábavy a filmové obecenstvo se všude tam, kde se promítal, zamilovalo do jeho hlavního hrdiny, nevšední třítunové kosatky. Snímek vydělal přes 200 milionů dolarů a udělal dětskou hvězdu z Jasona Jamese Richtera, který spojuje všechny tři kino pokračování.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist