Papírový dům (od 2017)

Španělský seriálový thriller Papírový dům, který je se sledovaností kolem 40 milionů diváků připadající na jednu epizodu megahitem evropských televizí a globálního Netflixu, je bezesporu fenoménem.

papirovy_dum_1

Papírový dům, anglicky Money Heist a v originále La Casa de Papel je nejsledovanější neanglicky mluvená show současnosti. První sezóna sledovala celý gang lupičů, kteří se nazývali kódovými jmény jak se rozhodnou vykrást v Madridu Státní tiskárnu cenin v maskách s obličejem malíře Salvadora Dalího. Děj není lineární, obsahuje celou řadu flashbacků, nečekaných situací a jak už to tak bývá má buď absolutní zastánce nebo absolutní odpůrce.

 

Duchovním otcem je v Madridu usazený Álex Pina, který kromě této show natočil třeba vězeňské drama, thriller pro teenagery nebo mysteriózní thriller odehrávající se ve 40. letech minulého století. Díky Netflixu se z Piny stává prominentní tvůrce a jeho filmy objevuje s odstupem času globální publikum. To je mimochodem zajímavý fenomén, protože dříve starší filmy objevovali pro nové diváky filmoví teoretici a nikoli streamovací služby.

papirovy_dum_2

Papírový dům je pro diváky velkou změnou i díky tomu, že filmaři vypráví odlišným způsobem než na jaké jsou HBO nebo severskými thrillery odkojení diváci zvyklí. Sérii pomáhají také neokoukané herecké tváře, barevné charaktery, živelnost a přiznejme si, že tahle show je chvílemi i hodně sexy.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist