POD POVRCHEM: Agent FBI John Douglas jako konzultant

Legenda mezi kriminalisty John Douglas stál za zrodem profilování pachatelů FBI a vymyslel zcela unikátní a následně převzatou metodiku pro profilování pachatelů, u nichž nebyl zcela zřejmý motiv. Dnes platí za uznávaného filmového konzultanta.

douglas-feat-750x430

Pokud vám řeknu, že paměti Johna Douglase se jmenují Mindhunter, tak předplatitelé Netflixu už vědí velice dobře o koho jde. Ano, Douglasovy memoáry skutečně slouží jako předobraz tohoto špičkového filmového seriálu Netflixu, který připravují David Fincher a Charlize Theron. John Douglas (ročník 1945) začínal jako školitel kriminalistů a specialista na sériové vrahy, únosy a bankovní loupeže. Jeho zásadním přínosem byla myšlenka navštěvovat pachatele usvědčených z těch nejtěžších trestných činů, zejména pak sériových vrahů, najít si k nim cestu a vyslechnout od nich, proč páchaly tak hrůzné činy. Douglas byl mimořádně přesvědčivý a díky vedení věznic a policistům se mu podařilo zpovídat Eda Kempera, Richarda Specka nebo Charlese Mansona. Všechny tyto rozhovory uvidíte v seriálu Mindhunter. Podstatné ovšem je, že díky rozhovorům s nimi přišel s vlastní metodikou, kterou se mu podařilo místní policejní složky navést na celou řadu vrahů, kteří by dost možná jinak unikli spravedlnosti.

Díky Douglasovi došlo k zatčení sériového vraha Hansona v Anchorage na Aljašce (zfilmováno jako The Frozen Ground s Nicolasem Cagem a Johnem Cusackem, ale bez Douglasových konzultací), sériového vraha dětí v Atlantě, který děsil americkou veřejnost a mnoha dalších. V 80. letech byly momenty, kdy měl Douglas i 100 aktivních případů po celém USA. A na jakých filmech se podílel?

silence_2

Spisovatel Thomas Harris chodil za Douglasem na přednášky do Quantica, takže není divu, že měl jako novinář informace z první ruky. Douglas během kariéry udržoval s novináři nadstandardní vztahy a za pomoc při dopadení pachatele jim nabízel exkluzivitu při medializaci. Douglas v osmdesátých letech zaujal velkým televizním speciálem ke stému výročí Jacka Rozparovače, kdy před užaslým národem vytvořil profil vraha a označil jako možného pachatele chudého polského imigranta, který byl v době vražd propuštěn z psychiatrie. Douglas byl pak přizván jako odborný poradce na filmu Mlčení jehňátek, který měl do tajů jeho role zasvěcovat Scotta Glenna (Castle Rock, Training Day), který hrál Jacka Crawforda, což nebyl nikdo jiný, než románový Douglas.  RECENZE ZDE.

Peter Jackson - filmografie

Možná vás překvapí, že dalším filmem, na kterém se Douglas podílel, byl film Peter Jacksona Pevné pouto.  Adaptace románu Alice Sebold je pro mnohé hodně netypický film, který ale Douglasovi musel imponovat. Film totiž jde proti smyslu Hollywoodu a příběh nevypráví z úhlu pohledu vraha, ale zavražděné mladé dívky.  Susie je obyčejná čtrnáctiletá holka, která udělala tu chybu, že šla jednoho dne ze školy domů zkratkou přes pole. A tam potkala pana Harveyho. A z tohohle nenápadného souseda se vyklubala zrůda, která ji připravila o život. V jejím případě ale smrtí všechno nekončí. Susie se ocitá ve zvláštním světě mezi nebem a zemí, ze kterého pozoruje, jak probíhá pátrání po jejím vrahovi a zároveň drží palce členům své rodiny, aby její náhlý odchod ustáli. Pokud jste Douglasovy memoáry četly, tak víte, že se autorka inspirovala skutečným případem dvou sester, které bohužel zavraždil psychicky labilní muž ze sousedství. Policie vraha s Douglasovou pomocí dopadla ve skutečnosti za pět dní a americká justice mu připravila elektrické křeslo.

mindhunter_1

Na obrázku vpravo vidíte postavu postavu Holdena Forda, a to samozřejmě není nikdo jiný než postava inspirovaná Johnem Douglasem. Zde píšeme o I. a II. sérii.

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/ 

Přidat komentář

TOPlist