Průvodce filmy s ponorkami

Filmy s ponorkami jsou mezi diváky mimořádně oblíbené a často se k nim vrací. Diváci na nich obdivují napětí, silné charaktery a atmosféru, která by se v případě povedeného filmu dala krájet. Jelikož jsme se v průvodci filmem ponorkovým snímkům dosud nevěnovali, směle do toho.

crimson tide

Krvavý příliv (1995) – režie Tony Scott

 

V roce 1995 se po delší absenci na poli filmové produkce vrátili do vrcholného filmového byznysu producenti Don Simpson a Jerry Bruckheimer (Policajt v Beverly Hills, Top Gun). Ruská ultranacionalistická frakce začíná vážně ohrožovat světový mír. Je vyhlášen stupeň nejvyšší pohotovosti a z americké námořní základny vyplouvá ponorka Alabama, jejíž jaderný potenciál může snadno rozpoutat třetí světovou válku. Do východního Pacifiku ji vede zkušený voják kapitán Ramsey (Gene Hackman), který nikdy nepochybuje o prvním příkazu a jde do akce, jakmile má seznam označených cílů. Rozhodování na nejničivějším válečném stroji má ale své pojistky a nový muž na palubě, velící důstojník Hunter (Denzel Washington), bere své povinnosti i pravomoci velice vážně. Ve chvíli, kdy je přerušeno spojení s velícím střediskem a není možné ověřit příkaz k odpálení jaderných střel, přebírá vedení. Začíná boj o kapitánský můstek, kde se rozhoduje o rozpoutání jaderného holocaustu, z něhož není návratu. Zatímco kolem Alabamy sviští ruská torpéda, na její palubě propuká vzpoura.

 

Tony Scott vzal scénář s šablonovitými dialogy a poslal ho Quentinu Tarantinovi. Ten do filmu dopsal pár sprosťáren a především upraví dialogy. Klíčové momenty filmu pak přepsali další mistři slova Steven ZailianRobert Towne. Scott do filmu poprvé ve své kariéře angažoval Denzela Washingtona, se kterým našel společnou řeč a obsadil ho ještě několikrát. Krvavý příliv se stal megahitem.

 

ponorka_U571_1

Ponorka U-571 (2000) – režie: Jonathan Mostow

 

V roce 2000 měl premiéru válečný ponorkový snímek Ponorka U-571 natočený v římských ateliérech Cinecittá. Poručík Tyler (GentlemaniZlatoObhájceKlub poslední nadějeInterstellar) se nestane velitelem ponorky a je z toho nepříjemně zaskočen. Přesto vyplouvá jako člen posádky na nebezpečnou misi, kdy se mají zmocnit nepřátelského kódovacího stroje Enigma z německé ponorky U-571. Při misi dojde k vážnému poškození amerického stroje a přeživší členové posádky se musejí s ponorkou U-571 vyhnout nepřátelské palbě ze všech stran. Více pak v článku z rubriky POD POVRCHEM.

 

Wolfgang Petersen

Ponorka (1981) – režie: Wolfgang Petersen

 

Rozpočet 25 milionů marek byl režisérovi Petersenovi přidělen bavorskou televizí na televizní seriál, ale počítalo se pochopitelně i s tím, že přiměřeně sestříhaná verze půjde do kin. Příběh projektu Ponorka je o posádce německé válečné ponorky U 96, která během druhé světové války plní řadu dramatických misí. Po řadě týdnů klaustrofobické atmosféry dostanou námořníci rozkaz proplout Gibraltarem do Středozemního moře. Operace se však fatálně nepodaří a zásadně poškozená loď klesá do temné hlubiny. Po neuvěřitelných strastech se pak odvážným mužům podaří doplout do zdánlivě bezpečného přístavu v La Rochelle, kde však přijde osudový zlom v podobě kobercového náletu.

 

Ponorka byla obrovským projektem. Petersen měl k dispozici scénář od autora úspěšné knihy Lothara Günthera Buchheima a velkorysý rozpočet. Buchheim využil právo veta a zabránil hollywoodské produkci natočit tradiční spektákl, i když se na projektu podílelo i tradiční hollywoodské studio Columbia. Hlavně však prosadil na režijní sesli Němce. Netušil, že mořský ďas Petersen mu natáčení parádně osladí. Dokonce natolik, že se autor distancoval od výsledného filmu a Petersen se tak stal jediným autorem tohoto velkolepého projektu. O filmu píšeme v naší knize Slavná světová filmová klasika.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist