Rudá volavka (2018)

DF-23238.dng

Máte pocit, že muselo utéct tak dvě třetiny filmu? Ale kdeže. Tohle je pouze expozice. Rudá volavka totiž rozhodně není tuctový špionážní film, ale pečlivě napsaný příběh s tolika zvraty, že diváci po skončení odcházeli z kina a lapali po dechu. Jelikož jsem v době uvedení nestihl novinářskou projekci, film jsem viděl v plném kině s normálně platícími diváky a byla tam zcela jiná atmosféra. Bylo docela zábavné sledovat, jak na film vytáhla vnučka svou babičku, která se po skončení filmu doslova třásla ve foyer a říkala:,,Ježíš, já tý holce tak držela palce! To bylo strašný!“ Naprosto stejnou reakci měla moje máma, která po zhlédnutí filmu řekla:,,To bylo naprosto příšerný!“

Oceňovanou předlohu k filmu napsal Jason Matthews, veterán CIA s dokonalou znalostí světa kontrarozvědky. Matthews pracoval na bývalém Ředitelství operací CIA, mimo jiné prováděl nábor agentů v Sovětském svazu a ve východní Evropě a jako šéf několika zahraničních expozitur CIA řídil tajné projekty zaměřené proti programům zbraní hromadného ničení a proti terorismu.

DF-9953.dng

Rudá volavka je film, který se současné hollywoodské produkci velmi vymyká. Stojí avšak nikoli padá s výkonem titulní hvězdy, kterou hraje Jennifer Lawrence, které role velmi sedla a je dobře, že jí její dobrá kamarádka Emma Stone rozmluvila, aby hovořila s ruským přízvukem. To je velká výhoda filmu a tleskám režisérovi za toto rozhodnutí. Divák se může soustředit na příběh a film vypráví herci tak, jak jim zobák narostl. Vyjma belgického internacionála Matthiase Schoenartse a Francouzky Charlotte Rampling, jejichž angličtina je ale na špičkové úrovni, hovoří všichni svým rodným jazykem, a to se velmi pozitivně odráží na jejich hereckých výkonech. Herci jsou v tomto filmu naprosto skvostní a absolutně nechápu průměrné hodnocení agregáty americké kritiky. Absolutně jim nevěřte, tenhle film není žádný hollywoodský průměrný prefabrikát.

 

Rudá volavka je velmi solidní hollywoodská odpověď na Bessonovu kultovní Brutální Nikitu. Nikita sice stále dráždí americké a kanadské producenty, ale tato americká ruská rudá volavka má mnohem blíže k Orwellovi a filmu noir, než rozvernému Francouzovi. Ve filmu se sice vyskytuje jistá romantická linka, ale přesně odpovídá tónu filmu. Nikdy nevíte zda je sex jen služba státu a kdy je to cit. V této linii film staví svou závěrečnou třetinu s několika vrcholy scén, které mezi diváky brzy zdomácní jako brutální a neobvyklé scény.

DF-21849.dng

Filmu se po technické stránce nedá co vytknout, je solidně zahraný a občas si sám podráží nohy určitými reáliemi, které ale mladé publikum stejně nepochopí, viz scéna s disketami, které současné publikum nezná a pamatuje si ho v podstatě jen střední generace. Řada scén má velmi slušné tempo, střihová skladba je velmi nápaditá, úvodní sekvence z baletu a parku je skvělá a jakékoli výstupy Rampling, Schoenartse, Ironse a toho bezpohlavního ruského zabijáka, kterého jsem nikde dosud nezaregistroval film táhnou do nejvyšší ligy špionážního filmu posledních let.

 

Rudá volavka je ambiciózní výstřel Hollywoodu, který si sebral korunu krále špionážních podívaných pro dospělé diváky, nečekejte ani Jamese Bonda ani Jasona Bourna, ale poctivou špionážní thrillerovou podívanou ze staré školy. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Ruda volavka_plakat

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist