Big Lebowski (1998)

 

USA/ Veká Británie 1998, The Big Lebowski, režie: Joel Coen, scénář: Ethan a Joel Coen, kamera: Roger Deakins, střih: Ethan Coen, Joel Coen, Tricia Cooke, hrají: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi, David Huddleston, John Turturro

117 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Nominace na Zlatého medvěda za nejlepší film na MFF v Berlíně

Film:

Jeff Lebowski (Jeff Bridges – Svět podle ProtaMalý princOpravdová kurážIron ManMuži, co zírají na kozyBig LebowskiZa každou cenu), který si říká, Dude, je nejlínější chlápek v celym L. A. Nejraději nasává White Russian a hraje kuželky s kamarády Walterem (John Goodman – Den patriotů) a Donnym (Steve Buscemi – Fargo). Průšvih nastane, když si ho jedni grázlové spletou s milionářem stejného jména. Vezmou si ho bez servítků do parády, pomočí mu jeho oblíbený koberec a požadují po něm peníze, které dluží milionářova žena Bunny (Tara Reid). Lebowski si to nechce nechat líbit, a tak za svým jmenovcem zajde. Pak je však unesena Bunny a starý milionář po Jeffovi chce doručit výkupné, jenže to už jsou mu v patách policie, nihilisti a gangsteři.

Úvodem mi dovolte osobní vzpomínku, protože recenze nikdy nemůže být zcela objektivní a zároveň hned vyložím karty na stůl, proč má smysl se k tomuto filmu zpětně ohlédnout. Je to již 22 let, co tento film vstoupil do kin a my jsme na tento neuvěřitelně sprostý a neskutečně postmoderní film vyrazili v našem městě Říčany se spolužáky z místního gymplu a studenty z partnerského dánského Albertslundu, toho času na výměnném pobytu. Troufám si tvrdit, že o skutečné podstatě toho filmu nevěděl nikdo nic, zvláště pak mírně zkostnatělý učitelský sbor. O to větší překvapení přišlo, když během následující hrací doby filmu zaznělo 292 x slovo od f… a hlavní postava pronesla 147 x slovo „man“. To by ovšem ještě nebylo to nejhorší. Ve filmu totiž vystupují postavy dělající velmi bizarní věci a objevují se v něm postavy a historické osobnosti v nečekaných situacích. Na první dobrou to podle mého soudu pochopí málokdo, na druhý pohled se z ujeté zábavy může stát i dost sofistikovaná zábava. Nebudu Vás dlouho napínat, po skončení filmu jsem byl požádán od přítomného učitelského doprovodu, abych se jim jako milovník kinematografie pokusil objasnit, v čem že je síla tohoto filmu a já se do toho pustil. Dopadlo to s výsledkem, že jsem do budoucna předpověděl kultovnost snímku a oni, že ta sprostá kravina skončí na propadlišti dějin. Je rok 2020 a film vstupuje znovu do našich letních kin v obnovené premiéře a na největší filmové databázi na světě si drží stále vyšší pozici v kategorii nejlépe hodnocený film všech dob. A já si stále držím svůj názor, že film je kultovní plným právem.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist