Čelisti (1975)

Steven Spielberg - filmografie

Jaws, USA 1975, režie: Steven Spielberg, scénář: Peter Benchley, Carl Gottlieb podle románu Petera Benchleyho, hudba: John Williams, kamera: Bill Butler, střih: Verna Fields, hrají: Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss, Lorraine Gary, Murray Hamilton

 

124 minut (130 minut, TV verze), 35 mm, 2.35:1, barevný

 

Oskar za hudbu, zvuk a střih, nominace na Oskara – nejlepší film, film vybrán do národního ochranného fondu USA (2001)

 

Film:

 

Za RealFilm a nejen za něj musím říct, že nám covid-19 pořádně překazil plány, protože letos jsme chystali velké oslavy desetiletí existence našeho magazínu a chtěli jsme promítat ve večerním letním kině Čelisti, které slaví 45 let od premiéry! Vzhledem k tomu, že jsme chystali obsadit fotbalový stadion a nedostatku informací o tom, co je možné pořádat jsme akci prozatím zrušili. A podle Ostravy jsme zjevně dobře udělali. Jenže, žralok Bruce samozřejmě nestárne a věřím, že se akce časem uskuteční. Se studiem Universal jsme měli vždy dobrou spolupráci a na našich festivalech jsme promítali třeba kultovní Hitchockockovo Vertigo. V sedmdesátých letech natočil Mistr Spielberg žánrovou lahůdku, která se v přepočtu na inflaci směle může postavit všem největším blockbusterům. Pojďme si ho připomenout.

jaws_3

Mladý pár se rozhodne pomilovat při měsíčku u moře. Jsou již notně opilí a dívka se chce poté nahá vyčvachtat. Netuší, že se právě zapisuje svými nořícími se křivkami do filmové historie. Zaznívají slavné minimalistické tóny Johna Williamse a dívka je na chvíli stažena pod vodu. Za chvíli se zběsile prohání po hladině. Je čas krmení obrovského žraloka.

Šerif Martin Brody (Roy Scheider – Sorcerer, Maratonec, Francouzská spojka, Klute) se v přímořském městečku Amity, které je absolutně závislé na turistické sezóně začíná dostávat do pozice místního blázna, když se rozhodne uzavřít pláže kvůli žraloku lidožroutovi. Situace mu však dá za pravdu a Brody se bude muset vydat na lov obludy za pomoci starého mořského vlka Sama Quinta (Robert Shaw – Hlubina) a oceánologa Matta Hoopera (Richard Dreyfuss – Blízká setkání třetího druhu).

jaws_2

V době uvedení film vidělo naprosto neuvěřitelných 67 milionů Američanů, v té době to bylo nejvíc v historii. Film vyvolal tak obrovskou mánii, že některá přímořská městečka měla nejhorší sezónu v dějinách. Každý se totiž bál koupat. Co kdyby se objevila trojúhelníková ploutev na hladině. To se ovšem netýkalo letoviska Martha´s Vineyard, které z obvyklých 5 000 rekreantů díky natáčení filmu navštívilo v příštím roce 15 000 rekreantů!

 

Spielbergův filmový debut Sugarlandský expres sice vydělal na náklady, ale divácký hit to nebyl. Přesto mu byl nabídnut scénář ke knižnímu bestselleru Čelisti od Petera Benchleye, jehož práva byla zakoupena ke zfilmování za vysokých 175 000 dolarů. Spielberg s oblibou do světa vypouští legendu, že scénář ukradl z kanceláří Universalu, ale uznejte sami, že to je skutečně spíše úsměvná historka.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist