Ennio Morricone (1995)

Velká Británie/Německo, režie: David Thompson, scénář: John Kaylin, střih: Nigel Baker, účinkují: Ennio Morricone, Brain De Palma, Clint Eastwood

 

Film:

 

Italský skladatel Ennio Morricone se narodil v roce 1928 v římské čtvrti Trastavere. Začínal jako aranžér populární hudby a filmovou hudbu psal od počátku 60. let. I díky jeho angažování v pop music se s ním filmoví tvůrci zpočátku báli spolupracovat. Od počátku se věnoval experimentům, do klasické hudby instaloval netypické zvuky – zvuk ťukání do psacího stroje, hraní jiných částí hudebních nástrojů, než bylo obvyklé.

tenkrat 1

 

Proslavila jej na evropské scéně spolupráce s režisérem Sergiem Leonem, se kterým chodil už na základní školu, ale Leone si ho prý nepamatoval. Dokument věnovaný jeho životu a tvorbě zachycuje, jakým způsobem Morricone psal filmové melodie. Je ale třeba dodat, že film vznikl pro BBC v koprodukci s německou ZDF a z mého úhlu pohledu trochu opomíjí jeho tvorbu pro francouzský film. Podrobněji se ve filmu dozvíte o tzv. Dolarové trilogii, Misii, zazní titulní motiv seriálu Chobotnice a podstatná část je věnována Morriconeho koncertní a skladatelské činnosti.

V dokumentu padne informace, jak režisér Sergio Leone některé scény natáčel doslova na rytmus hotového hudební kompozice. Dokument obsahuje nejen ukázky z nejvýznamnějších děl, ale v některých případech podrobně rozebírá jednotlivé segmenty hudby, užití nástrojů apod. Největším přínosem je pak účast samotného Morriconeho.

monicabeluccimalena

Vzhledem k době vzniku Morricone pochopitelně nehovoří o spolupráci s Quentinem Tarantinem a své angažmá v Hollywoodu komentuje velice zajímavě, a to nejen z hlediska práce, ale dojde i na téma honorářů a jeho pocitech, které by zcela jistě do amerického dokumentu neřekl.

10.11.1928 – 6.7.2020

Filmy Ennia Morriconeho na Realfilmu:

Profesionál

Bez motivu

Tenkrát na Západě

Věc

Mise

Spoutej mě!

Hodný, zlý a ošklivý

Osm hrozných

Malena

Přidat komentář

TOPlist