Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (2020)

eurovision-1

USA, režie: David Dobkin, scénář: Will Ferrel, Andrew Steele, kamera: Danny Cohen, hudba: Atli Örvarsson, hrají: Will Ferrel, Rachel McAdams, Dan Stevens, Melissanti Mahut, Ólafur Darri Ólafsson, Demi Lovato

 

122 minut, barevný

Film:

Island, současnost. V přímořském městě Húsavík není nikdo kdo by neznal dvojku Larse Erickssonga (Will Ferrell) a Sigrit Ericksdottirovou (Rachel McAdams). Tihle dva se mají rádi už od dětství a společně vystupují zejména na zábavách v místním hostinci pod názvem Fire Saga. Lars od dětství sní o vítězství v pěvecké soutěži Eurovizi, a především že dokáže svému otci Erickovi (Pierce Brosnan), že není naprostý idiot. Oboje je hodně vysoká laťka. Shodou okolností se Fire Saga dostane do výběru Eurovize, jenže to pochopitelně nebude tak jednoduché.

Kdo by v Česku neznal Eurovizi. Před pár lety v ní slušně zabodoval Mikolas Josef a ještě za totáče v ní málem zpívala moje oblíbenkyně Lenka Filipová, byť jí nakonec nahradila Celine Dion. Dnes má tato skutečně tradiční soutěž pověst kýčovité taškařice, která má obrovskou sledovanost a kromě písniček v ní jde hlavně o show. Scény z Eurovize se natáčely během ročníku 2019 konaném v Izraeli.

eurovision_2

Will Ferrell (Boj o moc, Táta je doma, Sázka na nejistotu) jako producent, scenárista a hlavní herec si vzal tuto soutěž na paškál a v režii Davida Dobkina (Soudce, Nesvatbovi) natočil ucházející komedii, ve které se střetává sebeparodie, chytrý humor, naprosté šílenosti s několika geniálními gagy a romance. Ferrel měl o film velký zájem, protože je velkým fanouškem soutěže. Jeho žena je Švédka a právě ve Švédsku se s šílenstvím kolem této pěvecké soutěže seznámil. Organizátoři mu vyšli vstříc, stejně jako Švédi, kteří ho přizvali už v roce 2014, aby se důkladně s Eurovizí seznámil. Byl tak součástí švédského národního týmu a sledoval všechny části show. Na komedii se tedy těšte s poměrně nečekaně propracovaným zákulisím.

eurovision_4

Ferrel v Eurovizi odehrává svůj standard, Rachel McAdams (Spotlight, Noční hra, Doctor Strange, Bojovník, Půlnoc v Paříži) je výborná a herecky všechny rozbíjí ruský soutěžící Alexander Lemtov v podání britského herce Dana Stevense, který zcela zjevně paroduje George Michaela, islandsky mluvící Pierce Brosnan a úžasná vycházející Melissanti Mahut. Pro fajnšmekry je tu glosátor Graham Norton, jehož talk show pro americkou BBC je z mého úhlu pohledu skutečně zábavná. Nortonovy hlášky ve filmu jsou velmi povedené. A klíčovou, byť rozsahem malou roli Kaťány, si střihla popová diva Demi Lovato.

eurovision_3

Ferrelova komika je založená na absurditě, kterou dovede dotáhnout ad absurdum. Někdy je to geniální, někdy je to nesmírně trapné. Hranice trapnosti a humoru k popukání je samozřejmě u každého jiná, ale u tohoto filmu si troufám říct, že té trapnosti je zde mnohem méně než ve Zprávaři, pokud tedy mohu soudit, jelikož nejsem znalec Ferrelových filmových komedií a pokud jsem nějaké viděl, tak náhodou při cestách v autobuse, než že bych je cíleně vyhledával.

Komedie Eurovize uspokojí fanoušky této dnes hodně bizarní soutěže, ze které si tvůrci sice utahují, ale zase ne tolik, aby je organizátoři soutěže přestali mít rádi. Je to spíš smějeme se s Eurovizí než děláme si z této šílenosti opravdovou nactiutrhačnou legraci. Jediné z čeho si tvůrci dělají legraci jsou Američani, což je vtipné, protože se jedná o americký film, jenže je určený pro globální platformu Netflix a natočený v Evropě. Soutěž Eurovize v USA nezná skoro nikdo. Film je ke zhlédnutí na Netflixu.

PS: Trošku v hodnocení přidávám za pozitivní vylíčení České republiky ve filmu!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist