K2 vlastní cestou (2020)

Klára Kolouchová zdolala jako první Češka tři nejvyšší hory světa. V roce 2007 stanula na vrcholu Mount Everestu. V roce 2019 vystoupala na posvátnou Kanchejungu. Vloni v létě, 25. července 2019, pokořila nemilosrdnou a nebezpečnou K2 a letos o tom jde do kin dokument.

Klara Kolouchova

Dlouhou a náročnou cestu na „Kdvojku“, předchozí neúspěšné pokusy, přípravy, vlastní pochyby i samotný výstup sledovala s kamerou renomovaná česká dokumentaristka Jana Počtová (Generace singles, Nerodič). Celovečerní dokument „K2 vlastní cestou“ má premiéru zítra 30. července 2020, tedy rok poté, co Klára Kolouchová horu K2 zdolala.

Filmy o horolezcích jsou rozšířeným subžánrem. Horolezci se objevovali dříve v dobrodružných dramatech jako K2, Everest nebo Vertical Limit, ale vždy se o jejich osudy zajímali také dokumentaristé. Za dobu existence RealFilmu jsme třeba recenzovali dokumentární snímek Free Solo, který dokonce vyhrál Oskara za nejlepší celovečerní dokument a v kinech se mu dařilo přímo skvěle.

Horolezkyne a reziserka - Jana Poctova (vlevo), Klara Kolouchova (vpravo)

Horolezkyne a reziserka – Jana Poctova (vlevo), Klara Kolouchova (vpravo)

Náplní dokumentu Free Solo bylo sledování osudu mladého horolezce, který bez jištění zdolává horu a přitom se snaží seznámit s dívkou a vést normální život. Tvůrci tohoto dokumentu sledují horolezkyni, která sice zdolává vrchol s lanem, ale už žádného partnera nehledá, už ho totiž má, stejně jako potomky.

Oproti dokumentu Solo, kde filmaři natáčeli s týmem horolezců, které vybavili kamerami a kteří mohli lezoucího horolezce natáčet v nervy drásajících sekvencích se musela Jana Počtová spolehnout na spolupráci se samotnou horolezkyní. Díky tomu sledujeme v horách videodeník Kláry Kolouchové. Dokumentární štáb horolezkyni natáčel v jejím soukromí před lezením, v základním táboře, kde režisérka strávila v extrémních podmínkách několik týdnů a režisérka zdolala i část hory.

Klara Kolouchova - vystava fotografii

Klara Kolouchova – vystava fotografii

Režisérka ale nezasahuje žádnými otázkami do děje, po celou dobu sledujeme cestu samotné Kláry Kolouchové, která je hlavní protagonistkou snímku. Nepředpokládám, že by se do kina vydal někdo do kina, komu by byla horolezkyně vyloženě nesympatická, to by se rovnalo zjevnému masochismu.

Co tedy od filmu očekávat? Film naplňuje svůj název, je to skutečně film o cestě na vrchol K2 a opravdu vlastní cestou. Jako filmař chápu řadu rozhodnutí, proč je ten film natočený jak je natočený, ale obávám se, že ne každý divák skousne finále snímku z kratičkých rozostřených záběrů a položí si otázku:,,To je jako všechno?“ Jako divákovi mi tam chybí odpověď na dost zásadní otázku, tedy co jeho zdolání pro protagonistku znamená a co tím chtěla divákovi předat. Film ale na své celovečerní stopáži funguje, plyne a nenudí.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS:

Premiéru filmu doprovodí výstava velkoformátových fotografií umístěná v ulici Na Příkopě v Praze. Pod širým nebem budou představeny výjimečné fotografie z cesty k hoře K2 v kulisách pohoří Karákóram i záběry z výstupu na obávaný vrchol.

image003

 

Přidat komentář

TOPlist