Ptáci (1963)

ptaci_1

Birds, režie: Alfred Hitchcock, scénář: Ed McBain podle povídky Daphne Du Maurier, střih: George Tomasini, kamera: Robert Burks, hrají: Tippi Hedren, Rod Taylor, Jessica Tandy, Veronica Cartwright

 

119 minut, barevný, 35 mm, 1.85:1

 

Film:

 

Film začíná komplikovaným a zábavně rozehraným milostným tokáním mezi Rodem Taylorem a Tippi Hedren v atraktivním prostředí San Francisca. Děj se následně přesouvá do přístavního městečka Bodega Bay. Milostná romance pokračuje, představují se další charaktery a až když si všechny oblíbíte, nastane slibovaná hrozba.

 

Ptáci je film založený na základní horrorové premise:,,Co kdyby se to stalo?“. Věc naprosto všední a obvyklá, jako je pozorování ptáků, které někteří z nás krmí pečivem se v tomto příběhu mění v noční můru. Obyčejné druhy ptáků se najednou obrátí proti lidem – útočí, klovou, bezhlavě nalétávají a také vraždí.

ptaci_2

Ptáci je film slovy samotného Hitchcocka o přílišné sebejistotě, která opanovala svět.,,Lidé si neuvědomují, že katastrofa číhá hned za rohem.“ Povědomé k dnešním dnům, co říkáte? Alfred Hitchcock si jako předobraz pro svůj snímek o opeřencích vzal povídku Daphne Du Maurier, se kterou slavil už dva úspěchy – Hospoda Jamaika a Rebeka tedy Mrtvá a živá. Jako scenáristu si zvolil Evana Huntera, kterého v Česku známe spíše pod pseudonymem Ed McBain. Ten povídku přesadil z Anglie do Kalifornie a z konverzační komedie navrhl horror.

 

Zatímco mistr za kamerou stárl bez větších problémů jeho oblíbené hvězdy James Stewart a Cary Grant stárli naprosto relevantně i před bulvárními fotografy. Režisérova nejoblíbenější hvězda Grace Kelly se navíc věnovala kariéře monacké princezny, proto se rozhodl stvořit si hvězdu vlastní. Tou byla jednatřicetiletá modelka Tippi Hedren, maminka Melanie Griffith a babička Dakoty Johnson. O jejich komplikovaném vztahu vznikl film HBO The Girl (Dívka), o kterém si přečtěte zde.

Birds (1963)

Režírování ptáků bez CGI byl těžký ořech. Filmaři proto používali vlastnoručně vypiplané ptáky už od vajíčka, které naučily herce nenávidět. Režisér nechal štáb očkovat proti tetanu a před kamerou rozjížděl nečekané momenty. Havrana naučili lidi tak nenávidět, že sekal zobákem, hned jak kolem něj někdo prošel. Legendární jsou dnes zejména dva incidenty, které uvidíte již ve zmíněném filmu HBO. První je, kdy ptáci rozbijí údajně nerozbitné sklo v telefonní budce, kde je Tippi Hedren a sklo jí vlétne do obličeje a druhá je scéna z podkroví bytu, kdy herečce režisér sdělil, že bude hrát s modely a nechal na ní nalétávat skutečné ptáky. Ve filmu uvidíte 371 trikových záběrů – retuší a dokreslovaček, což při počtu záběrů filmu je hodně slušný výsledek.

 

Soundtrack k filmu vytvořil německý avantgardista Oskar Sala, který pracoval na trautoniu, předchůdci syntezátorů. Bernard Hermann pak tento nástroj použil i jako základ pro něco málo orchestrální hudby použité do filmu.

Alfred Hitchcock

Mistr hororu je častokrát používaná přezdívka Alfreda Hitchcocka. Ve skutečnosti však natočil jediný ,,čistokrevný“ horor a to Ptáky (Birds – 1963). Podle povídky své oblíbené autorky Daphne Du Maurier nechal sympatický pár Roda Taylora s Jessicou Tandy v malém městečku v jižní Kalifornii čelit bizarním ptačím útokům. Díky propracované vizuální složce a skvělým zvukovým efektům dovedl navodit hrůznou atmosféru, které ovšem ani dnes nechybí záměrný autorský humorný náhled.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Nejzajímavější pohrobci Alfreda Hitchcocka

Nejslavnější filmové adaptace Agathy Christie

Jak Alfred Hitchcock dostal diváky na Psycho

Přidat komentář

TOPlist