Reálné thrillery – nejslavnější zločiny na filmovém plátně

Reálné thrillery – nejslavnější zločiny na filmovém plátně

Pro nadpis jsme si tedy zvolili poněkud laciný úvod, ale přišel nám dostatečně úderný a v redakčním plánu jsme ho zakončili třemi vykřičníky, které mi už ale přijdou skutečně příliš. Dnešní průvodce bude ovšem jen pro silné nátury! O.K, tady už je ten vykřičník zcela na místě…Asi.

Masový vrah a kanibal Ed Gain inspiroval hned několik filmařů (Mlčení jehňátek, Texaský masakr motorovou pilou), ale byl přiznaným inspiračním zdrojem i pro formování postavy Normana Batese v legendárním Psychu, které se naneštěstí stalo dokonce sérií.

Psycho (1960)

Marion Crane (Janet Leigh) prchá s ukradenými penězi. V noci se ubytuje v osamělém motelu, kde se jí na první pohled docela zamlouvá sympatický syn majitelky Norman Bates (Anthony Perkins). O chvíli později je zavražděna ve sprše. Po jejích stopách se vydává její sestra (Vera Miles).

Hitchock si nejprve najal tým na rešerše, aby mu zjistil všechny informace o Edu Gainovi, projel s fotoaparátem místa z Marionina útěku, aby vše odpovídalo realitě, nechal nafotit skutečný dům a šatník jisté ženy ve Phoenixu, která byla postavě podobná, aby se měl kostýmní výtvarník o co opřít, doma bodal nožem do melounů, aby si vyzkoušel zvuk pro efekty a ptal se osobně v pohřebním ústavu, jak by vypadala mrtvola v takovém stadiu rozkladu, kdyby si jí někdo doma amatérsky mumifikoval. Pracovníci pohřební služby po shlédnutí filmu jen uznale kývali hlavou.

Film je mimořádným psychologickým thrillerem a funguje tím více, čím méně toho o ději víte. Pohled Anthonyho Perkinse a jeho herecký výkon patří k nejlepším v žánru, přesto je to především snímek určený filmařům. Po technické stránce je totiž mnohem zajímavější než po dějové.

Reálné thrillery – nejslavnější zločiny na filmovém plátně

Bostonský škrtič (1968) zaznamenává skutečný případ vraha a násilníka Alberta De Salva, který během svého řádění mezi lety 1962-1964 zavraždil uškrcením 13 žen a prokazatelně znásilnil 350 žen. Tvrdí se, že jejich počet byl ale téměř 2000. Film tohoto známého sadistu zobrazuje jako schizofrenika, což ale u soudu nebylo prokázáno. Schizofrenii ve filmu pak formálně představuje působivě dělený obraz. Snímek režíroval Richard Fleischer (Tora! Tora! Tora!, Soylent Green, Vikingové), který do hlavní záporné role kontroverzního projektu angažoval Tonyho Curtise, jenž byl obsazen proti typu. Curtis náročnou rolí v tomto snímku prokázal své herecké kvality a film se stal postupem času respektovanou klasikou. Ve filmu hrají hlavní role ještě Henry Fonda a George Kennedy.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist