Room (2015)

room_1

Irsko/Kanada, 2015, režie: Lenny Abrahamson, scénář: Emma Donoghue podle vlastní knihy, hrají: Brie Larson, Jacob Tremblay, Sean Bridgers, Joan Allen, William H. Macy, Randal Edwards, Cas Anvar, Wendy Crewson, Megan Park, Amanda Brugel, Jack Fulton, Tom McCamus

118 minut, 2.35:1, RED Epic Dragon, barevný,

Oskar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Brie Larson), nominace na Oskara – nejlepší film, režie a scénář

Film:

Pro pětiletého Jacka je pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, vyrůstá a kde žije v bezpečí se svou mámou Joy. Spolu si čtou, učí se, hrají si. Poznání o světě Jack nabývá prostřednictvím několika dětských knih a dětských televizních seriálů. Vše, co je mimo pokoj, je fiktivní, jen pokoj je skutečný. V noci ho máma vždy ukládá do bezpečí šatníku, v němž má usnout dříve, než přijde Starý Nick, jejich věznitel.

Pokoj je pro Jacka domovem, ale pro jeho mámu vězením, ve kterém je Starý Nick drží již více než sedm let. Díky odhodlání, vynalézavosti a vroucí mateřské lásce se Joy podařilo vytvořit pro Jacka život, ve kterém si neuvědomuje limity jejich vězení. Joy však ví, že takhle to nemůže být napořád.

room_2

Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spoléhá na statečnost svého syna a notnou dávku štěstí. Když plán naproti všemu skutečně funguje a oba jsou konečně svobodní, Joy si s hrůzou uvědomí, jak nepřipravená je na to žít mimo čtyři stěny malého pokoje a být svému synovi oporou i ve skutečném světě. Jejich izolovaný svět se najednou rozšíří a jak malý Jack,
pro kterého je vše nové a neuvěřitelné, tak i Joy se musí naučit, jak žít ve skutečném světě…

Film Room se stal doslova zjevením. Filmová adaptace knižního bestselleru Emmy Donoghue Pokoj od své premiéry získal opravdu ohromnou proslulost a na své skromné náklady se stal velkým hitem. Důvodem proč se k němu vracíme je skutečnost, že českými kiny doslova prošuměl a k nám do RealFilmu chodí ohlasy diváků s dotazy, zda jsme film už viděli a co si o něm myslíme.

room_3

Tak tedy Room je noční můra každého rodiče a myslím si, že pro řadu lidí bude jeho sledování možná až nesnesitelné. Není to ani tak thriller jako velmi hutné psychologické drama, hrůznější tím víc, že je inspirováno případem Nataschi Kampusch a je z něj cítit také inspirace hrůzným Josefem Fritzlem, jehož případ incestu a věznění ve sklepě vlastní rodiny obletěl celý svět.

Tento film má velkou přednost v obsazení Brie Larson, kterou Room doslova vystřelil na orbit popularity a určitě je v této přetěžké roli naprosto mimořádná. Jsem docela zvědav, jakou cestu si zvolí. V současnosti je upsaná novému Kongovi a její agent jí směřuje i do světa comicsu, tak uvidíme.

Room je velmi zajímavý film, je to přesně ten snímek, který divákovi nedá vydechnout a připraví mu opravdu hutné chvilky. Pokud to máte rádi, tak si ho nenechte ujít, v opačném případě neříkejte, že jsme vás nevarovali.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist