Rozum a svaly: Arnold Schwarzenegger

arnold_portrait

Udělat kariéru v Hollywoodu navzdory tomu, že člověk není zrovna extra herec a angličtina není jeho mateřština chce člověka, který je buď totální snílek a nebo génius. Cesta Arnolda Schwarzeneggera filmem je dechberoucí.

PROLOG:

Rakousko. Syn z policejní rodiny v v jihorakouské vesničce Thalu chtěl odmalička vždycky něco dokázat. V dětství měl nouzi o potraviny, ale ne o sny, jak v životě uspět. Obchodního ducha projevoval už velmi brzy, nejprve prodával s marží na ulici zmrzlinu, co si koupil v supermarketu, pak dokonce žebral na autobus do většího města Štýrského Hradce a když nastoupil na vojenskou službu a začal řídit tank, cítil, že je v něm něco, co ho neustále žene kupředu. Začal cvičit, všiml si, že existuje něco jako kulturistika a hned po vojně si sbalil pár švestek a odjel do německého Mnichova. Tam pracoval v posilovně a brzy se stal oblíbeným. Z výrazně proamericky orientovaného Mnichova to už nebylo daleko k tomu odjet do Kalifornie, pracovat do tělocvičny k fitness guru Joe Weiderovi a okusit Americký sen. S naivitou a bezprostředností sobě vlastní.

Jak jinak si vysvětlit účinkování v nízkorozpočtové parodii Hercules v New Yorku, kterou získal poté, co otevřel dveře do kanceláře a produkční za stolem zvolal, ano to je on! Do titulků ho napsali jako Arnold Strong a firma zbankrotovala ještě před uvedením filmu. Arnold tak měl natočený film, který nikdo neviděl, ale vůbec mu to nevadilo. Film se pak hodně dlouho nepromítal a objevil se až byl Arnold velká hvězda. Shodou okolností jsem tu parodii před dvaceti lety viděl a je to tedy něco.

Arnoldova kariéra ve fitness byznysu vedla přes trenéra k velice úspěšnému, dnes moderně nazývanému koučovství. Arnold začal psát motivační brožury o cvičení, které prodával do celého světa, ostatně člověk pro kterého pracoval měl kromě tělocvičen vydavatelství fitness časopisů. Stačilo pár účastí v soutěži, spousta cest do zahraničí, kde pomáhal propagovat fitness časopisy a zejména návštěva New Yorku v roce 1972, kde se potkal s novináři proslulého časopisu Life. Jeden z nich byl i George Butler. Ti zrovna připravovali článek o soutěži Mr. Universe, která se měla odehrávat v Iráku. Arnold dodal do rozhovoru řadu komentářů a najednou si jeho názory přečetlo milion lidí, kteří o kulturistice dosud neslyšeli ani slovo.

arnold_kulturista

Arnold pak oba novináře pozval do Kalifornie, aby se podívali na dosud spíše hobby svět kulturistiky. Vznikla z toho kniha Pumping Iron: Umění a sport jménem kulturistika, která udělala z kulturistiky najednou mainstream. A Arnold byl pochopitelně u toho, byť knihu samozřejmě nepsal. Úspěch knihy ho vystřelil do světa new yorské bohémy, začal se vídat s galeristy, nezávislými filmaři, módními návrháři, dědičkami velkých impérií nebo vydavateli. Butler se s Arnoldem přátelil a jelikož byl také fotograf točil s ním krátké filmy, které ukazoval přátelům a říkal, že by bylo bezvadné ho prosadit u filmu.

Arnold se tedy do branže dostával v éře Nového Hollywoodu, kdy tón určovaly takové hvězdy jako Roman Polanski, Francis Ford Coppola, Peter Fonda nebo Bob Rafelson. Rafelson koupil práva na knihu Zůstaň hladový, kde je jedna z klíčových rolí postava jménem Joe Santo, která je kulturista a Arnold vycítil šanci. V té době se z neznámých herců stávali přes noc hvězdy první velikosti, na nebi začal svítit třeba Jack Nicholson, který Rafelsonovi vděčí za mnohé. Arnold chodil na večírky na Mullholand Drive do vil k Marlonu Brandovi, Warrenu Beattymu, ale i Polanskimu. Poslouchal tam příběhy z natáčení aktuálních produkcí jako Čínská čtvrť a Přelet nad kukaččím hnízdem a byl u vytržení.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist