Rozum a svaly: Arnold Schwarzenegger

Nejmocnější producenti II: Joel Silver

V roce 1986 se Arnold oženil a natáčel Predátora. Dostal za něj 3 miliony dolarů. Film produkoval Joel Silver a od začátku to byla problémová produkce. Tisk neřeší producenta, vina se vždy snáší na představitele hlavní role. Film měl potíže převážně technického a produkčního rázu, Džungle nebyla taková, jaká měl být, predátor se nedařil udělat tak, jak byl ve scénáři, tedy pokud se tomu sedmistránkovému cancu dalo říkat scénář. Film však řídil John McTiernan a ten vše ukočíroval k zdárnému výsledku a moderní klasice. Filmu se budeme určitě v budoucnu věnovat. Dvojku Arnold odmítl, protože studio vyměnilo režiséra a nechtělo navýšit rozpočet, navíc mělo hrozný scénář, který Arnolda štval.

Total Recall 4

Arnoldova kariéra šla nahoru stejně jako jeho honoráře – Za filmy Běžící muž a Rudé horko dostal 5 milionů dolarů a za Total Recall už 10 milionů dolarů. Total Recall byl projekt Dina De Laurentiise, který Arnolda do hlavní role nechtěl, takže Arnold zavolal producentům Ramba, aby se projektu ujali. Film dopadl skvěle, pokud jej neznáte a chcete si přečíst o zákulisí, pak o filmu jsme psali zde v tomto samostatném článku.

Jenže Arnold nechtěl být jen akční hvězdou, chtěl hrát i komedie. Do svých akčních filmů přidával komické repliky a zaplatil si kurzy komedie a učil se načasování. Jednou zavolal Ivanu Reitmanovi, že by se chtěl vrhnout na komediální žánr a ze čtyř scénářů vybrali Dvojčata. Arnold si vybral jako své dvojče Dannyho De Vita, tedy ten nejjasnější kontrast co může být a když souhlasil, začala ostře sledovaná produkce. Arnold nabídl studiu Universal, že film natočí všichni zadarmo a že si vezmou 37,5 % ze zisku. Tom Pollock, tehdejší šéf studia řekl, že jim dá radši hotové peníze, že ten film bude trhák, ale Arnold ho přesvědčil, že ti nemusí být pravda a proč by riskoval peníze, ale na oplátku, že chce křišťálově čistou smlouvu. Pollock nakonec souhlasil a řekl legendární hlášku, kterou pak Ben Stiller použil do Tropic Thunder:“Tak fajn Obrali jste mě o všechno. Teď už si jen můžu stáhnout kalhoty, předklonit se a ještě vám podržet!“ A stalo se. Arnold na Dvojčatech osobně vydělal 35 milionů dolarů a ta suma dodnes roste, protože film se pořád prodává.

Dalším významným projektem Arnolda Schwarzeneggera byla dvojka Terminátora, která bude již zítra v rubrice Retro&legendy.

Nikdo v Hollywoodu nemůže pořád vyhrávat. Arnoldův první velkolepý průšvih se jmenoval Poslední akční hrdina. Film se nepovedl zejména díky tomu, že se z parodie na přání studia měl proměnit v regulérní akční film.

Hned o rok později si ovšem spravil chuť s akční komedií svého kamaráda Pravdivé lži. Remake francouzské komedie Cameron kompletně přepsal a natočil kultovní zábavnou podívanou o tajném agentovi, který zachraňuje svět i manželství zároveň. Diváci vzali kina útokem a hned ten samý rok Arnold natočil další komedii Junior, kde hraje prvního chlapa, který má rodit. Film byl kupodivu také divácky úspěšný.

Druhá polovina devadesátých letech znamenala v Arnoldově kariéře citelný úpadek a není divu. Arnolda začala zajímat přeci jen výrazně víc kariéra guvernéra Kalifornie, které všechno podřídil. Trojku Terminátora vzal kvůli 30 milioům dolarů a smlouvě, která je dodnes v Hollywoodu symbolem.

escape -

Z posledních let stojí za zmínku především solidní akční film Plán útěku, kde hrál se Slyem Stallonem a nebo fanoušky oblíbená série Postradatelní, kde ale nehraje první housle, přesto se na natáčení baví.

V současnosti zkouší i nezávislá dramata jako Maggie, vrací se k Terminátorům . Tenhle chlap je zkrátka při chuti, více než do akce už se upíná ke komedii a parodii a pohled na jeho kariéru bere dech. Je dost dobře možné, že ani v politice ještě neřekl poslední slovo.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist