Sandra Bullock – od céčkových horrorů k Oskarovi a nejlépe placené herečce světa

sandra main

Sandra Bullock

* 26. 7.1966 Washington, USA

 

Narodila se v rodině německé operní pěvkyně Helgy Meyer a učitele operního zpěvu Johna W. Bulocka z americké Alabamy. Mládí strávila na cestách s rodiči a mladší sestrou. Do školy chodila v Norimberku a se svou matkou trávila spoustu času na cestách. Samozřejmě, že přitom byla angažovaná do dětského pěveckého sboru, který maminku doprovázel. Když jí bylo dvanáct, rodina se usadila ve Washingtonu.

 

V roce 1988 absolvovala studium herectví na East Carolina University v Severní Karolíně. Pak se přestěhovala do New Yorku, kde se snažila uplatnit zejména na divadle. Postupně dostávala i menší televizní a filmové role. Větší roli dostala v seriálu Working Girl, podle stejnojmenného filmu, kde ztvárnila hlavní roli Melanie Griffith. Ve stejném roce hrála i v seriálu podle Jackie Collin´s „Lucky Chances“.

Demolition-Man

Poprvé však na sebe upozornila až v akčním filmu “Demolition Man” z roku 1993, kde ztvárnila lehce potřeštěnou akční hrdinku společně se Sylvesterem Stallonem. Stallone si ve filmu utahoval ze Schwarzeneggera a přitom se snažil rozbít ústa Wesley Snipesovi. Trikaři však dávali viditelně najevo, že obdivují dvojku Cameronova Terminátora, protože podobnost triků i některých záběrů byla více než zřejmá. Film se ovšem stal kasovním úspěchem a Sandry Bullock si všiml holandský kameraman tvořící v Hollywoodu Jan De Bont, který připravoval svůj celovečerní režisérský hollywoodský debut.

Speed

 

Film “Speed”, tedy „Rychlost“, akční ikona žánru devadesátých let, který distributor umocnil českým přídomkem „Nebezpečná“ se stal nebývalým kasaštykem. Upovídaná holka odvedle, které od začátku fandíte, přestože víte, že je hodně střelená se ke Keanu Reevesovi náramně hodila. Oba se stali přáteli i v životě, ale stejně jako ve filmu je jasné, že těmhle dvěma individualitám by to moc dohromady neklapalo.

zatimco si spal

Hned o rok později se objevila v zajímavém romantickém dramatu „Zatímco jsi spal“, který se stal nečekaným diváckým hitem, když překročil na tržbách magickou stomiliónovou hranici. Příběh dívky, která se zamiluje do bratra svého snoubence ležícího v kómatu je typická červená knihovna, ale právě díky hercům se stal snesitelnou a milou podívanou, která je trvalkou televizních stanic.

 

Stejný rok pak Sandra Bullock sama táhla akční thriller “Síť” zkušeného Irwina Winklera. Námět filmu, kde jedno pitomé kliknutí a člověk se stane terčem zabijáků tajných služeb, se divákům také velmi líbil a najednou si hlavouni filmových studií začali lámat hlavu, jaktože si té holky dříve nevšimli?

 

Ve stejné době se stává doslova miláčkem publika, pravidelně vyhrává ceny MTV nebo časopisu People, který jí také zařadil mezi 50 nejkrásnějších lidí světa. Ale to je jí málo. Zakládá vlastní produkční společnost Fortis Films, kde produkuje většinu svých filmů a pak přichází tvrdé prozření. Diváci jí přestávají některé její herecké polohy baštit.

 

Dvojka Nebezpečné rychlosti se stala děsivým propadákem a některé filmy z její společnosti dokonce nejdou ani do širší distribuce. Začíná si na ní smlsávat bulvár a dnes již legendární je historka, kdy na ní pokřikovala jedna divačka na premiéře, ať jí navalí prachy, který utratila za vstupenky na její filmy. Tato anabáze trvala až do roku 2000, kdy se na plátně objevila komedie, kterou měla pevně v rukách.

slecna drsnak

Slečna drsňák byla přesně pro ní a Sandra Bullock to moc dobře věděla. Obklopila se zkušenými hráči jako Michael Caine, William Shatner a Candice Bergen a v roli agentky v přestrojení, která musí najít vraha na finále MISS si našla ohromné divácké publikum. Byl to bezesporu comeback roku, který vyrazil pádlo z ruky řadě pomlouvačů a nepřejících kolegů.

murder by numbers

Následovala série slušných filmů, kterým se vedlo docela dobře, ale úplnými hity se nestaly. Thriller „Murder By Numbers“ (2002) zůstane zajímavý zejména díky obsazení dvou vrahounů Ryanem Goslingem a Michaelem Pittem a ¨také skutečností, že je to první detektivka, kde vyšetřovatelka svede svého parťáka a nad ránem mu řekne, ať se jde „vychrápat“ laskavě domů, protože svý už splnil. Romantická komedie „Two Weeks Notice“ (2002) s Hugh Grantem uspokojila po lásce chtivé diváky a divačky měrou vrchovatou.

crash

Uspokojení charakterní herečky však stále nepřicházelo. Jako první s nabídkou vážné charakterní role přišel Paul Haggis se svou mozaikou „Crash“ (2004). Během 36 hodin se protnou osudy celé řady lidí, během kterých si vymění a uvědomí své role osoby různých postavení a pleti. Jednání každého z nich je však subjektivní a hluboce lidské. Haggisova složitá mozaika vztahů se velmi specificky vyjadřuje k tak závažnému tématu jakým je rasismus v USA. Film je velmi silný, obrazově výrazně neexhibuje, přesto plyne svým vlastním velmi přijatelným tempem a ve výsledku zanechá zhruba takovou stopu jako tématicky spřízněný Grand Canyon nebo formálně podobná Magnólie. Film byl v amerických kinech přijat jak kritikou tak diváky a nakonec si odnesl Oskara za nejlepší film.

lake house

Další setkání s Keanu Reevesem „Dům u jezera“ dopadl lehce nadprůměrně a snímek „Premonition – Předtucha“, kde pomáhala do Hollywoodu tureckému režisérovi Mennanu Yapovi diváky příliš nenadchl i přes atraktivnost námětu.

proposal

To by ovšem nesměla být Sandra Bullock mistrem comebacků. Komedie „Proposal“, česky Návrh se stala zaslouženě diváckým megahitem. Když editorka velkého knižního nakladatelství Margaret (Sandra Bullock) čelí vidině deportace do své rodné Kanady, nedá bystré ženě příliš práce, aby si rychle vymyslela, že je ve skutečnosti zasnoubená se svým nic netušícím asistentem Andrewem (Ryan Reynolds), kterého celé roky ponižovala. Ten souhlasí, že se na jejím divadle bude podílet, ale s několika podmínkami. Podivný pár se vydává na Aljašku za jeho rodinou a městské děvče, které je zvyklé mít vše pod kontrolou, zjišťuje, že z jedné prekérní situace padá hned do další. Diváci se královsky bavili a troufám si tvrdit, že je to od Sandry Bullock dosud nejzdařilejší komedie.

blind side

V roce 2009 slavila nečekaný úspěch. Tedy nečekaný. Pro řadu lidí nečekaný, ale pro její fanoušky to bylo otázkou času, kdy uspěje. Ve filmu „Blind Side“ v roli silné hrdinky matky Leigh Anne Tuohy, která si osvojí dospívajícího černošského hromotluka vyrazila dech kritikům, ale zejména divákům. Nízkorozpočtový film Johna Lee Hancocka se stal tak ohromným kasovním úspěchem, že i Iron Manovi spadla helma závistí. Jen v USA film vydělal na tržbách v kinech přes čtvrt miliardy dolarů a ohromný úspěch měl i na nosičích a prodeji televizních licencí. Jenže to všechno je nic ve srovnání s pozdní březnovou nocí, která Sandře vynesla zaslouženého Oskara. Ten večer vyznala lásku Meryl Streep a Bůh prokázal zvláštní smysl pro humor, protože…

 

…ve stejný rok natočila otřesnou nudu „Slečna zamilovaná“, za kterou dostala novinářskou anticenu Zlatá malina a k dobru je jí třeba přiznat, že si pro cenu přišla. Tím konsternované novináře tak překvapila, že jí od té doby nechávají být. Svou roli v tom ale hrála ale také skutečnost, že pár dnů po velké Oskarové noci oznámil její partner, že je závislý na sexu a během pár dnů se z ní stala svobodná matka, která si po svých spoluobčanech a fanoušcích vyžádala chvilku klidu.

drsnacky_3

V ústraní vydržela dva roky a je vidět, že nic neponechává náhodě. Všechny tři její nové projekty rozhodně neušly zájmu diváků ani kritiky.

 

Film „Drsňačky“ máme na Realfilmu v recenzích a „Gravitaci“ samozřejmě také. Ostatně oba tituly patřily k velkým překvapením, byť každý ve svém žánru. Tím třetím pak byla adaptace bestselleru „Neuvěřitelně daleko a nesmírně blízko“ režiséra Stephena Daldryho, kterou si na Realfilmu určitě v brzké době také připomeneme.

gravity-4

Sandra Bullock již mnohokrát ve své kariéře dokázala, že lámat nad ní hůl se nevyplácí, protože tahle dáma určitě umí překvapit. Ostatně kdo by řekl, že jejím nejúspěšnějším filmem v roce 2014 bude space opera mexického režiséra, za který dostane honorář kolem 55 milionů dolarů? Pověstná dvacka Julie Roberts začíná vypadat poněkud bledě.

Filmy Sandry Bullock na RealFilm.cz:

Drsňačky

Bird Box 

Debbie a její partičky

Gravitace

Přidat komentář

TOPlist