Svědek obžaloby (1957)

witnessposter

USA, Witness for the Prosecution, režie: Billy Wilder, scénář: Billy Wilder, Harry Kurnitz podle hry Agathy Christie, kamera: Russel Harlan, střih: Daniel Mandell, hrají: Charles Laughton, Marlene Dietrich, Tyrone Powers, Else Lanchester

 

116 minut, 1.66:1, 35 mm, černobílý

 

Nominace na Oskara – nejlepší film, režie, herec v hlavní roli (Charles Laughton), herečka ve vedlejší roli (Else Lanchester), svuk, střih

 

Film:

 

Pokud byste se v padesátých letech zeptali na nejlepší hitchockovský film určitě by vám spousta lidí odpověděla, že Svědek obžaloby. Má to ale jeden háček. Jeden z nejlepších filmů přisuzovaných Alfredu Hitchcockovi většinovým divákem natočil Billy Wilder. Pro zajímavost Hitchcock v ten samý rok natočil majstrštyk Vertigo, jenž ve své době divácky naprosto propadl. A Hitchcock se tím upřímně bavil, protože později mnohokrát říkal, kolik lidí mu gratulovalo, jak skvěle natočil Svědka obžaloby. Paradoxně Wilderovi zase mnoho lidí říkalo, jak fantasticky natočil komediální romanci The Paradine Case, kterou ovšem jak asi správně tušíte, natočil právě Hitchcock.

 

Snímek Svědek obžaloby je adaptací slavné divadelní hry Agathy Christie a Wilder v ní nechal už po několikáté v jejich společné kariéře excelovat svou krajanku a dobrou kamarádku Marlene Dietrich (Norimberský proces, Dotek zla, Modrý anděl). Doslova o ní řekl:“Byla takový mateřský typ, zdravotní sestra, připravující polévku. Byla to vlastně taková matka Tereza, jen s lepšíma nohama.“ Svědek obžaloby je strhující hra na schovávanou při pátrání po vrahovi v soudní síni a je až do samého závěru plná nečekaných zvratů a zejména strhujícího hereckého koncertu Marlene Dietrich a Charlese Laughtona.

witness for the prosecution

Wilfried Robarts (Charles Laughton) chce spokojeně kouřit doutníky, popíjet zrající whisky a vysekat z maléru dalšího klienta. Jenže už není nejmladší, v jeho okolí, které je na něm závislé, si přejí jenom jeho dobro, což se ovšem neslučuje s předcházející větou. Wilfried má totiž problémy se srdcem. Jeho současný případ se týká obhajoby mladíka Leonarda Volea (Tyrone Power), který je obviněný ze zavraždění vdovy. Wilfried však věří v jeho nevinu, i když vše svědčí proti němu. Zejména je však proti němu jeho odměřená žena (Marlene Dietrich), která rozhodně nechce přispět k jeho ospravedlnění. Spíš vystupuje jako svědek obžaloby. A přátelé, to je přece dokonale podivné!

 

I po bezmála šedesáti letech od natočení je tenhle příběh plný geniálních nečekaných zvratů a báječně černého humoru a pokud jste film neviděli, tak vám tiše závidím. Stále totiž nevíte o co v něm jde a do závěrečných titulků to neprokouknete. Tak se totiž točí thriller! Billy Wilder to moc dobře věděl, takže hercům a štábu nedal posledních 10 stránek scénáře, aby ani oni do poslední chvíle netušili, o co jde. Komparsisté ze závěrečných scén museli podepisovat, že neprozradí, čeho byli právě svědkem.

witness_2

A jak se Svědek obžaloby točil? Marlene Dietrich z natáčení psala dopisy dceři Marii Rivě, jež je publikovala ve své výborné biografii. Mimochodem filmová práva na tuto mimořádně skvělou knihu má Steven Spielberg, ale k realizaci dosud nedošlo, protože si potomci Marlene Dietrich do hlavní role nepřáli Gwyneth Paltrow (Iron Man), které Spielberg opci na práva koupil. Jak asi tušíte, pro svou kmotřenku by udělal první poslední.

 

Režírování herců totiž Wilder nechával hodně na Charlesi Laughtonovi, divadelnímu bardovi paar excellence. Právě ten Marlene Dietrich tlačil do extrémní polohy, takže možná budete sami překvapeni, jak slavná diva najednou křičí v soudní síni až to burácí. Marlene Dietrich hodně prožívala zkazky, které kolem ní kolovaly už za jejího života, tedy že se zajímá vlastně jen o to, jak vypadá a na herectví kašle a zachovává si svou dokonalou kamennou tvář. Právě v tomto filmu ovšem uvidíte, že ne na velikosti, ale na režisérovi u každé nádherně vypadající herečky záleží!

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist