Upgrade (2018)

Stem

Austrálie, režie: Leigh Whannell, scénář: Leigh Whannell, kamera: Stefan Duscio, hudba: Jed Palmer, hrají: Logan Marshall-Green, Steve Danielsen, Benedict Hardie

 

100 minut, barevný

 

Film:

 

Za pár let už nebudeme muset ani hnout prstem, protože moderní technologie za nás všechno obstarají. Technofobům se v takové době nebude žít zrovna lehko. Grey Trace (Logan Marshall-Green) je pověstný tím, že jako jeden z posledních lidí dává před technologiemi přednost vlastním rukám. Jedna noc, která mu obrátí život vzhůru nohama, však tenhle přístup rázně změní.

Autonehoda na noční dálnici a následný střet s bandou grázlů v chudinském ghettu, kteří mu zavraždí přítelkyni a jeho nadosmrti zmrzačí. Greyovy vyhlídky na invalidním vozíku jsou víc než temné, dokud mu jeho zaměstnavatel – vědec nenabídne technologické vylepšení. S čipem v míše dokáže Grey nejen znovu chodit a pohybovat rukama, ale získává i další, dosud netušené možnosti.

Stem

Experimentální zařízení zvané STEM totiž dokáže i vystopovat pachatele onoho nočního přepadení a také Greyovi pomoci si to s těmi gaunery vyřídit ručně. Kdo by odolal? Grey rozhodně ne. Když však zanechá prvního z pachatelů v tratolišti krve, napadne ho, jestli by STEM neměl aspoň trochu zbrzdit. Otázka zní, jestli to půjde.

„Už vznikla celá řada filmů o outsiderovi, který získá superschopnosti. Proto jsem se rozhodl, že to pojmu jinak. Mám-li použít filmovou analogii, natočil jsem variaci na Taxikáře. Hlavní záporák není někde tam venku, ale ukrývá se ve vás a vy se s ním musíte utkat o to jedno fyzické tělo, které sdílíte,“ popsal svůj film režisér Leigh Whannell.

Stem

Srovnávat Upgrade s Taxikářem je velmi smělé a absolutně mě to ani jednou při sledování nenapadlo. Upgrade je totiž především béčko stavící na celkem ucházejícím scénáři a hlavním nosném nápadu. Ten nápad je solidní, ale párkrát jsme ho určitě už viděli. Za scénářem stojí autor kultovní horrorové série Saw a úspěšné kvadrilogie Insidious Leigh Whannel. Ten jak se zdá pověsil hereckou kariéru na hřebík a ke scénářům si tentokrát přibral i režii.

 

Film vznikl v produkci Jasona Bluma, bratru za 5 milionů dolarů. Pokud očekáváte, že se jedná o horror, budete možná trochu zklamáni. Upgrade sice obsahuje řadu pěkně ostrých scén s brutálním násilím, ale jinak je to akční sci-fi. Ptáte se, zda se za tak málo peněz dá natočit film do kin tohoto žánru? Ale ano, dá a vypadá to vlastně celkem slušně a výpravně.

Stem

Film má velkou výhodu v obsazení hlavní role. Tu totiž ztvárnil klon Toma Hardyho Logan Marshall-Green. Dívá se na něj dobře a umí hrát. Velmi půvabná je také herečka, která hraje jeho manželku. O hereckých výkonech ale tento film vážně není. Upgrade je primárně o akci, která je zvládnutá solidně, nechybí ani poněkud úchylný černý humor a vše je slušně rozhýbané a směřuje až k celkem nečekanému finále.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist