Největší krasavice v českém filmu po dekádách

O Češkách se oprávněně říká, že jsou nejkrásnější na světě, takže je celkem logické, že vybrat nejkrásnější herečky v naší kinematografii je hodně reprezentativní žebříček. Následující dámy byly sexsymboly svých generací.

Podolska_4

Adina Mandlová – 1930 – 1940

 

Adina Mandlová věděla, že je rozhodně krásnější, než talentovaná, přesto na Barrandově odehrála v průběhu třicátých let na třicet dramatických a komediálních postav. Hugo Haas ji přivedl do branže se slovy, že pokud se naučí v přítomnosti bohatých průmyslníků a obchodníků říkat sprosté vtipy, nebude mít s kariérou problém. A Mandlová se jeho slov řídila. Byla velice zdatnou obchodnicí. S módní návrhářkou Hanou Podolskou, která šila pro pražskou smetánku si domluvila, že bude mít pro každou scénu v Kristiánovi jinou róbu z jejího salónu a dokonce se jí podařilo do filmu propašovat i originál krabici s logem firmy.

lida1

Hana Vítová – 1940 – 1950

 

Hana Vítová byla sice hvězdou Osvobozeného divadla, ale to rozhodně nebylo komerčně úspěšnou scénou. Werich s Voskovcem ale dobře věděli, že si jí nemohou nechávat jen pro sebe, a proto jí nebránili v rozletu. Hana Vítová tak zazářila v komerčním megahitu Noční motýl. Pokud režisér potřeboval obsadit romanci a zkombinovat ušlechtilou krásu s tragikou, měl v Haně Vítové dokonalou protagonistku.

irena_kacirkova

Irena Kačírková – 1950 – 1960

 

Být filmovou hvězdou v 50. letech byl oříšek. Elegantní dáma Irena Kačírková ovšem kult hvězdy dodržovala naprosto dokonale. V trafikách nechávala spropitné při nákupu nejdražších cigaret a na divadelních prknech se její krásou ke zděšení jejich manželek, jezdili dívat pánové z celé republiky. Ve filmu Svědomí si zahrála milenku ženatého muže a režiséři si jí brzy zaškatulkovali. Mezi lidmi se dokonce šuškalo, že byla milenkou Gérarda Philipa, idolu žen ve Fanfánu tulipánovi, a to navzdory tomu, že Pavel Novotný byl ještě v řeporyjském lese na houbách. Jistě si jí vybavíte jako Drahomíru v pohádce Byl jednou jeden král nebo titulní postavu v komedii Bílá paní Zdeňka Podskalského.

olga_schoberova

Olga Schoberová – 1960 – 1970

 

O půvabu Olgy Schoberové se mohli přesvědčit i čtenáři amerického Playboye, ale uznejte krásná Winifred z Limonádového Joea a kráska z Vorlíčkova oblíbeného kusu Kdo chce zabít Jessie byla opravdu sex symbol. Olga Schoberová emigrovala do USA a velice dobře se provdala, její manžel se už rok po sňatku stal šéfem studia Warner Bros.

jana_brejchova

Jana Brejchová – 1970 – 1980

 

Miloš Forman vzpomínal ve svých pamětech jak se novinář v Cannes ptal Jany Brejchové jaké květiny jí dává zahradník ráno na balkón její vily, což bylo myšleno jako kompliment, protože by ho tehdy ani nenapadlo v jakém stavu je bytový fond Československa. Jana Brejchová byla samozřejmě hvězdou i o dekádu dříve. Jana Brejchová ale na rozdíl od Miloše Formana do Ameriky neodjela. Zajímavým hereckým úkolem hodný největší krasavice bylo dobýt hrad nepřístupný ženám v muzikálové komedii Noc na Karlštejně a diváci ocenili její na komunistické poměry velice odvážné vystoupení v Zabil jsem Einsteina, pánové.

cas_sluhu2

Ivana Chýlková – 1980 – 1990

 

Ivana Chýlková je typická vamp, tedy typ ženy dračice. I v upjatých osmdesátkách se v Československu objevily filmy s erotičnem, jedním z nich bylo výborné Kachyňovo Dobré světlo, kde Ivana Chýlková rozhodně utkvěla v paměti mnoha diváků, ale absolutní mrchu a zřejmě životní roli si zahrála ve skvělém psychologickém snímku Čas sluhů, kde přesvědčivě zahrála největší psychopatickou mrchu v dějinách českého filmu.

geilserka

Anna Geislerová – 1990 – 2000

 

Devadesátá léta byla ve znamení často velmi lascivní erotiky, a proto diváci, ale samozřejmě i divačky obdivovaly poněkud éteričtější krásu zrzavé krasavice Anny Geislerové. Diváci stáli fronty na lístky Renčova debutu Requiem pro panenku, road movie Jízda nebo Gedeonova Návratu idiota.

alice_bendova

Alice Bendová – 2000-2010

 

Málokteré herečce se dostálo takové pozornosti jako Alici Bendové v hlavní ženské roli Sametových vrahů režiséra Jiřího Svobody a dokonce došlo i k takové bizarnosti, že jeden z novinářů napsal negativní reakci na výkon Michala Dlouhého, protože podle jeho názoru měl erotické scény s Alicí Bendovou hrát podle něj úplně jinak. Každopádně Sametoví vrazi byli v kinech hitem a v televizní premiéře dva večery po sobě na hlavu porazili komerční jedničku Novu na veřejnoprávní televizi. Vzhledem ke skutečnosti, že se v Česku rozjela od roku 2004 velkovýrobna televizních formátů nad filmovou produkcí a začaly se točit nekonečné seriály diváci mohli Alice Bendovou vnímat také tam.

tereza_voriskova

Tereza Ramba – 2010-2020

 

Tereza Ramba se nejmenuje tak dlouho, ale za svobodna Tereza Voříšková už rozhodně mnoha lidem řekne o koho jde, protože se objevila v divácky nejnavštěvovanějších filmech uplynulé dekády jako Vlastníci, Po strništi bos, Padesátka, Život je život nebo trilogii Bobule a v celé řadě seriálů a minisérií České televize, ale i v americkém seriálu Missing (Pohřešovaný), který se natáčel i u nás.

Přidat komentář

TOPlist