BARDI

1.listopadu padne první klapka filmu „BARDI“. Blog.idnes.cz je mediálním partnerem projektu a po dohodě s tvůrci přináší exkluzivní  seriál z filmařské kuchyně aneb Jak se točí film BARDI.

vychází primárně u mediálního partnera filmu blog.idnes.cz

Příběh filmu BARDI začal v březnu 2011, kdy scenárista a autor filmu Ondra Slanina odjel na chalupu kousek za Vlašim, aby nikým nerušený sepsal scénář, který rok předtím nosil v hlavě. Povedlo se! Stránky se plnily jedna za druhou a dílo bylo za pár dní hotové. Ondra k filmu následně doplnil další důležité dokumenty nutné k uvedení literárního scénáře do preprodukce.  Na světlo světa tak přišla stránková synopse, dvoustránkový rozpis charakterů, rozpis prostředí, popis výroby filmu, návrh na financování a stránkový průvodní dopis, který musí zaujmout kompetentní lidi natolik, aby toto vše pak vůbec otevřeli a alespoň zběžně prolítli očima.

Složka s projektem a scénářem ve třetí upravené verzi tak nejdříve putovala do veřejnoprávní televize, kde po standardní 60 dní dlouhé čekací lhůtě Slanina obdržel negativní posudek na celé dílo. Od roku 2007 to bylo čtvrté negativní hodnocení jeho filmového nebo televizního projektu v řadě.  Na konci zdrcujícího komentáře však byla Slaninovi udělena rada, že pokud se mu podaří scénář nejdříve realizovat jako divadelní představení na nějaké slušné pražské divadelní scéně, bude ČT ochotna své stanovisko

přehodnotit.

Ondra Slanina

Slanina tedy kontaktoval své přátele z ČT a ti mu sdělili, že toto je nepsaný postup již po celá desetiletí, který je aplikován na začínající nebo pro ČT neznámé autory. Slanina tedy upravil literární scénář do podoby divadelní hry a začal trpělivě obesílat v následujících více než 20 měsících Divadlo na Vinohradech, Švandovo divadlo a Divadlo na Fidlovačce. Od žádného divadla dodnes neobdržel vyjádření. Jakékoli. Bylo tedy jasné, že tento model realizace Bardů není schůdný.

Slanina začal sepisovat projekt pronájmu divadla v Praze, kde by Bardy uvedl, když jednou potkal svého starého známého Tonyho, který se ho zeptal, zda náhodou nepřipravuje nějaký autorský projekt a s úsměvem zavzpomínal na jeho autorské čtení „Houmrova cesta ke slávě“, se kterým Slanina a jeho kočovný spolek obráželi divadla v Benešově, Dobříši, Praze a Říčanech, aby jej nakonec ukončili na bizarní derniéře konané v rámci legendárního festivalu „Mezi ploty“ v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích. Slanina se tehdy ťuknul do čela a řekl si v duchu, že možná nebude špatné udělat Bardy jako film a divadlo zároveň a dostal nápad na spojovací niť, kterou je slogan filmového projektu – „Filmový obraz divadla světa“.

PT1.jpg

V létě 2013 pak Slanina zavítal na jednu vyhlášenou pražskou zahrádku, kde společně s Ladislavem Jakčim začali nahlas hovořit o možnostech financovat Bardy přes významné české firmy. Slanina má od roku 2007 založenou vlastní produkční společnost zapsanou v obchodním rejstříku, která více či méně úspěšně přivádí k divákům, návštěvníkům a čtenářům jeho projekty.

Červenec 2013 byl startovací čárou pro čtyřměsíční maraton preprodukce, kdy se za pochodu vymýšlel natáčecí plán, obsazovalo se po všech pražských divadlech, sestavoval se štáb, vyjednávala se distribuce v ČR, ale i okolních zemích jako Slovensko, Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko nebo Švýcarsko. Slanina také iniciuje uvedení filmu v Jižní Koreji, protože v roce 2003 mu tam byl uváděn jeho nezávislý krátkometrážní snímek „Okultní specialista“ a sklidil mezi diváky velmi pozitivní reakce.

RN1.jpg

Jeden z konkrétních výstupů preprodukce je také tento seriál „ Jak se točí film BARDI“, který k datu premiéry 25. 4. 2014 vyjde v knižní podobě i jako e-book a blog.idnes.cz je jeho mediálním partnerem. Každých 14 dní až do premiéry se tak na těchto stránkách budete setkávat s blogy štábu a hlavního psavce filmu BARDI Davida Hechta, který bude dodané texty filmařů editovat. U některých článků filmaři dodají také krátká videa, jež budou k vidění v HD rozlišení na filmovém youtube kanále. Tvůrci děkují blog.idnes.cz za podporu a za dva týdny se vypravíme za scenáristou filmu Ondrou Slaninou, který nám objasní, jak takový filmový scénář vzniká a co obnáší jeho napsání.

 

Základní údaje:

BARDI

Země vzniku: ČR/SR/Polsko/Francie/USA/Německo

Výroba: Charon media s.r.o.

TVŮRCI:

Režie: Ondra Slanina

Scénář: Ondra Slanina

Produkce: Ondra Slanina a Martin Hub

OBSAZENÍ:

Hrají: Pavel Trávníček, Zdeněk Maryška, Robert Nižník, Kristýna Leichtová, Miluše Šplechtová, Monika Feiglová a Sabina Králová etc.

ŠTÁB:

Kamera: Martin Šec

Hudba: Roman Potoczný

Střih: Pavel Kern

Kostýmní výtvarník: Veronika Benešová

Šéf departmentu Produkce: Martin Hub

Šéfka departmentu Kostýmy: Kateřina Váňová

Šéfka departmentu Make-up: Eva Nyklíčková

Obrazová postprodukce: MAT, supervizor a konzultant Jan Mattlach

Kamerový department: supervizoři Jan Kuldan, Peter Zeitlinger, Daniel Adam

PR: David Hecht

Mediální podpora: blog.idnes.cz, realfilm.cz, realarts.cz

Oficiální facebook: www.facebook.com/BARDI – sdílejte a lajkujte, je tam všechno

Přidat komentář

TOPlist